Празникът на тракийската народна музика и песен вече започна за учениците от Основното училище „Св.св. Кирил и Методий“ и децата от Центъра за настаняване от семеен тип. Те раздаваха листовки с програмата на събитието, облечени с тениски със символа на проекта „ЗаЕдно хоро“ и логото на ОФ Пловдив 2019, които финансират тези дейности.
Целта на проекта е обогатяването и популяризирането на Празника на тракийската народна музика и песен и се осъществява и посредством работата на Образцово”НЧ Св. Св. Кирил и Методий -1894 г.- гр. Първомай”
Една от основните задачи на проекта „ЗаЕдно хоро” е общностно участие чрез иновативен подход при съхраняването и предаването на традицията.
Координаторите и ръководителите на проекта благодарят на партньорите и спонсорите- фирма” Бендида,фирма Булиън” ЕАД, на жените от ОСП „Дълголетие” за вкусния начин, по който ще ни поднесат ястията от нашия край, за ентусиазма, с който работиха децата и учениците напътствани от члена местното дружество на художниците Ивайло Налбантов, на Петър Тенев –фолклорист, Донка Тодорова – художествен ръководител на танцов клуб „Евридика”. Те направиха възможна реализацията на този проект, който ще обогати живота в малкия ни град, ще предостави нова, обществена видимост на Празника на Тракийската народна музика и песен като съчетае минало и съвремие - заедно да създадем културното наследство на бъдещето.
По повод Празника децата от ЦНСТД в кв. Дебър изработиха макети –носии от Тракия, учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” нарисуваха карта на България с фолклорните региони на Тракийска област. Щанд с традиционни ястия от Тракия ще бъде подготвен от жените от ОСП”Дълголетие”. Предоставяме на децата, гражданите и гостите кът с листове и пастели - „Да нарисувам Празника”.