Дрехите втора употреба ще поскъпнат, ако се въведе предложената екотакса. Това коментира за Haskovo.net Сирма Желева от Асоциация на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба в България. Тя заяви, че организацията е против готвената промяна, защото въвеждането на продуктова такса ще бъде прецедент в Европа, тъй като повторната употреба е поставена на първо място в рамковата директива за управление на отпадъците и там навсякъде са описани мерки по-скоро за насърчаване, а не на някакъв вид облагане. „Смятаме, че идеята за екотакса противоречи на европейската директива“, заяви Желева.
Предложението за въвеждане на продуктови такси е на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Предстои да бъде създадена работна група, която да направи наредбата, по която ще се изчислява новата екотакса. От Асоциацията настояват техни представители да бъдат включени в тази работна група, за да се прецени за кой вид текстилни изделия трябва да важи евентуалното въвеждане на тази такса, да се прецени най-добрият начин от екологична и финансова гледна точка. По този начин да се въведат необходимите законодателни промени, които да бъдат в полза на обществото.
„Смятаме, че ще се наложи поскъпване. И предвид факта, че нашите клиенти са „ценово чувствителни“ и себестойността на стоките, които продаваме, не е много висока, може би това поскъпване няма да се отрази добре на нашите клиенти. Ако пък няма поскъпване, тогава ще се наложат допълнителни разходи за фирмите от бранша, които и без това работят при ниски маржове и може би част от тях няма да оцелеят“, заяви Сирма Желева. Тя допълни, че в бранша работят около 8000 човека и ако се наложи някои от тях да спрат дейността си, това ще доведе до загуба на доста работни места.
От организацията не се ангажираха с прогноза за конкретно поскъпване на дрехите, тъй като параметрите на готвената екотакса тепърва ще се уточняват и ще бъдат определени от МОСВ. Освен това допълниха, че не знаят точно каква е причината за исканата промяна.
Основният мотив на МОСВ за въвеждането ѝ е нарасналият внос на дрехи втора ръка, които в един момент ще станат отпадък. От справката става ясно, че годишно в България се внасят около 25 000 тона дрехи втора употреба. Почти половината обаче се изнасят след сортирането им в България - заради евтината работна ръка.
Повече яснота по предложената промяна може евентуално да има през октомври, за когато е предвидена работна среща.
В Хасково има десетки магазини за втора употреба като търговските обекти се увеличават непрекъснато. Расте и броят на потребителите, които предпочитат да пазаруват от такъв тип магазини заради ниските цени. Представители на бранша в областния град отказаха коментар по темата.
Анета Кутелова
Tonich
Оставка !!!
Георги
бате Ж
Скоро и ДАНЪК ВЪЗДУХ ще ни сложат,!
Хасковлия
Колева
1488
Elon
Kocho