Четирима от 19-те задържани работници от разкритите четири незаконни фабрики за цигари са от Хасково. Това потвърдиха за Haskovo.net от Районния съд в Пловдив, където им бяха гледани мерките за неотклонение. Това са Боряна Г., Константин Д., Оник А. и Теодор Г. Останалите 15 души са от София, Варна, село Крумово Пловдивско, Пловдив, село Първенец, град Елена, Смолян. Всички те са обвинени за държане на безакцизни стоки, за което е предвидено лишаване от свобода от 2 до 8 години. Решението на Районния съд в Пловдив може да бъде обжалвано пред Окръжния на 4 септември.
Първоначално бяха арестувани още четирима души, но бяха освободени с „парична гаранция“.
Четирите незаконни фабрики за цигари бяха разкрити в четвъртък срещу петък миналата седмица. В продължение на около две години те са бълвали цигари без бандерол, разпространявани на вътрешния пазар и в чужбина. Помещенията са били оборудвани със съвременна техника, а нарязаният за производство на цигари тютюн е идвал от резачка в пазарджишкото село Калугерово. Фабриките са работили при пълна секретност - две са открити в Дупница, една в Тутракан и една в Горна Оряховица.
Работниците са с опит в бранша, останали без работа след закриване на легални цигарени фабрики. Те са били транспортирани в коли със затъмнени стъкла, така че да не знаят къде отиват. Пребивавали са по 15 дни във фабриките, които са били под строга охрана в изоставени цехове и военни поделения. Нямали са право да излизат навън, живели са в пригодени спални помещения, имали са столова, дори фитнес. За работата си в робските условия хората са получавали по 1500 лв на смяна. При обиските са открити ордери за всеки един, от което личи, че са заработвали по 100 лева дневно.
Общото количество на акцизните стоки без бандерол, които са били установени и иззети, е 42 тона тютюн на стойност близо 7 млн. лева, както и 190 000 кутии цигари от различни марки, на стойност 1 млн. и 500 хил. лева.
Арестуваните общо 23-ма души са били ангажирани с производство и транспорт.
Днес от прокуратурата съобщиха, че е задържан и собственика на цеха в Калугерово, от който са били зареждани разбитите фабрики. Срещу 38-годишният Г. М. е повдигнато обвинение за държане на 1700 кг тютюн без бандерол. Предстои държавното обвинение да поиска от съда да му бъде наложена най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража.
Подобен цех беше разбит и в хасковското село Узунджово през 2012 година.
Haskovo.net
Подобен цех беше разбит и в хасковското село Узунджово през 2012 година.
Mихаил
Гражданина
Мария_1535564836
Име
Комар
Едно Ченге
Незапознат
Разликата е в акциза.Безакцизна суровина от която се произважда акцизна стока.
реалист
А, дребните производители и търговци, де си плащат и все, как оцеляват в тая абсурдистан-булгаристанска действителност??
Разбира се, накрая работниците са виновни, шофьорите и пр., щото знаели за схемата, ама работели...
Ами, да умрат от глад ли бре идиоти?????????????
хах
ТТ
ТУТУН
------
Зина
Маги