От х:

Днес в x:

Българските емигранти вкарали повече пари от чуждите инвеститори през 2017-а

Водещ инвеститор през миналата година е Холандия с инвестиции от 884 млн. евро, следвана от Германия и Швейцария с около 130 млн. евро всяка. С добри позиции са съседките ни Гърция и Турция, показва още анализът на БСК.
 
Намалели са инвестициите от Чехия, Австрия и Норвегия. За първото полугодие на тази година спадът на чуждестранни инвестиции се задълбочава и е два пъти.
 
Интересно е, че през миналата годината преводите от емигрантите са повече спрямо преките чуждестранни инвестиции. Сънародниците ни зад граница са вкарали 2,254 млрд. лева.
 
Проблемите пред привличането на инвеститори са липса на квалифицирани кадри, лоша инфраструктура, бавно свързване към комунални услуги, мудно правораздаване, корупция и др.
 
Изход може да е преквалификация на кадрите, внос на работна ръка за въвеждането на електронни публични услуги, стабилност на нормативната среда и др.
 
Страната ни е рекапитализирана, обясни Камен Колев, заместник-председател на БСК. През 2007 г. инвестициите са основно от чужди капитали. Тогава е бил и пикът на ПЧИ. Колев обясни, че нормалният дял на чуждите капитали трябва да е 10%, за да не задушава местните инвестиции. Не е добре да е над или под това число. Той каза, че за страната ни това означава около 10 млрд. лв. ПЧИ годишно.Ние сме доста далеч от това число, притеснен е Колев. Българските инвестиции зад граница остават непроменени. Нараства делът на инвестициите в преработващата промишленост - 19,1% през 2017 г. при 18,6% през 2016 г. Тревожно, според БСК, е състоянието на деинвестициите при производството на електроенергия, професионални и научни дейности, добивна промишленост. Зад Сърбия и Хърватия сме по ПЧИ.Общият обем на инвестициите в България в периода 2007-2017 г. остава сравнително константен - около 18 млрд. лв. годишно с пик през 2008 г., когато достигат 24 млрд. лв. Това показват данните на Българска стопанска камара (БСК).
 
Делът на местните инвестиции в общия обем на инвестиции драстично нараства при успореден срив на чуждестраните инвестиции. На фона на драстичния спад на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), българските инвестиции зад граница остават непроменени като обем през разглеждания 10-годишен период и са в размер на около половин милиард лева годишно.
 
За периода 2007-2017 г. годишният поток на нетните чуждестранни инвестиции намалява почти 10 пъти, като достига най-ниското си ниво през 2017 г. в размер на 1,858 млрд. лв. или 1,9% от БВП.
Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини