„Дано ни подмине. До края на август издържим ли, може и да се оттървем.“ Това е приказката, която най-често върви от уста на уста по обед днес в харманлийското село Българин. В една от селските кръчми са се събрали за среща със заместник-областния управител на Хасково д-р Стефка Здравкова поне трийстина души животновъди. Освен от Българин, има хора и от съседните Преславец, Рогозиново, Доситиево. Хората от района отглеждат предимно овце, имат и няколко стопанства с кози.
Представителката на държавната власт в региона, която е ветеринарен лекар по професия, е тук по заръка на областния управител. Негова е идеята за провеждане на информационна кампания заради пламналите от чума по дребните преживни животни съседни области Бургас и Ямбол, информира в началото на срещата д-р Здравкова.
Макар повечето от стопаните вече да са запознати със симптомите, тя им ги набелязва още веднъж: висока температура, изтичане на секрет от лигавицата и ануса, на по-късен етап и появата на афти.
Заболяването е констатирано за първи път в Европейския съюз. Преди година е имало чумни огнища в съседна Турция, през където е пренесена и у нас. Там е започнала ваксинация с жива ваксина и през тази година са чисти. Тя обаче не е разрешена в Европейския съюз, поясни на стопаните д-р Здравкова. „Ако изпуснем нещата и страната пламне и ние ще започнем за ваксинираме. Това обаче означава, че за дълъг период от време ще бъде стопиран износът на месо за ЕС“, коментира още тя. „Ако в цяла Европа започне ваксиниране, няма да има проблем!“, чуват се гласове от залата.
Заместник-областната посвети по-голямата част от времето на срещата в обяснение за превенцията, която в момента е най-важна за региона на Хасково. Това е вирусно заболяване, от групата на ганата, подчерта д-р Здравкова. И настоя местните да внимават, защото е твърде вероятно останалите без работа гледачи от избитите през последната седмица стада в засегнатите райони, да тръгнат да си търсят работа в стопанства от съседните. Тя е категорична: Бъдете нащрек и се информирайте кой идва при вас и откъде е минал! Вирусът е толкова лесно преносим, че може да бъде донесен дори с чувал, ако в него е имало вълна от заразено животно.
Д-р Здравкова посочи, че от изключителна важност е още днес животновъдите да направят импровизирани дезинфекции от слама с препарат. „Сложете ги там, където идва млекарката например, откъдето влизат и излизат гледачите. Ограничете до максимум посещенията във фермите“, посъветва тя. Друга от мерките е да се допуска движение само на добитък към кланицата, никакви пазари, където да става размяна на животни - една от най-сериозните предпоставки за разнасяне на заразата.
Един от присъстващите на срещата фермери сподели, че само преди ден е изгонил мъж, който обикалял районите, за да стриже животните. „Ходил бил в Ямболско, в Сливенско, сега и оттука минавал - как ще го пусна в стопанството, когато огън ни гори на главите!“
Да не се разменят животни, да се ограничи достъпът на хора до стопанствата, са друга част от превенцията.
Наплашени от събитията в Болярово и Шарково, семейство Христови трудно допуснаха журналисти в близост до фермата си. Случва се в крайна сметка, но след като външните хора нахлузват найлонови торби на краката си.
Павлина Христова е зооинженер, а съпругът й Румен - ветеринарен лекар. В бизнеса участват дъщеря им и сина им. Семейството са сред най-крупните животновъди в региона. Отглеждат 800 глави добитък в три ферми. В подготовка да заработи е и най-новото стопанство, изградено по европроект за 1,3 млн.лева.
„Трябва да внимаваме много, ако искаме да оцелеем. Това е поминъкът на цялото ни семейство.“, казва д-р Румен Христов. Според него в Бургас и Ямбол, колкото и драматична да е била ситуацията, властите са действали като по учебник. „Ликвидирането на заразените стада е единствената мярка в този случай“, казва ветеринарят и признава, че и за него самия гледките при умъртвяването на добитък са били доста емоционални.
„Тъжното е, че в тези дни май изказаха повече мнение политици, отколкото специалисти по животински болести. Твърде много хора бяха допуснати до чумните огнища“, смята и Павлина.
Двамата се надяват, че разпространението на заразата ще бъде овладяно и няма да засегне други региони и стопанства.
Но хората в Българин и съседните села са нащрек, защото в края на август предстои един от най-големите мюсюлмански празници - Коч байрям. На празника по традиция се колят агнета, търсенето на животни се повишава, а това вече е предпоставка и за нелегалните пазари, както и за движение на добитък.
„Отървем ли се сега - до 10-12 дни след Курбан байряма, може чумата да ни прескочи“, надяват се стопаните.
Информационната кампания на областната управа продължава, докато не мине през целия регион.
Красимира Славова
Митко Андреев ликвидатор специалист
Хикмет Исмаилов
Двойкаджии
001
Лудата
от обидената Първилна Христовса
Елена