От х:

Днес в x:

Шефът на НСИ: Падаме под 7 милиона през 2019 г. Преглед на печата

"Сега":

Зоран Заев: Македония, България и Гърция са двигател за развитие на Балканите

Македония, България и Гърция имат готовност да бъдат двигателят за развитието на целия регион в икономически план. Това казва македонският премиер Зоран Заев в интервю за белградското издание "Политика", цитиран от БГНЕС.

"Над 75 на сто от македонските граждани подкрепят членството на страната ни в ЕС и НАТО. Това е наше право, което трябва да зачитаме и подкрепяме. Това е демокрацията", казва още Зоран Заев.

"Ние дадохме пример с поведението си - ако има политическа воля, има решения за всеки открит въпрос. Вярвам, че договорите на Македония с България и Гърция ще бъдат силна мотивация за разрешаването и на други открити двустранни въпроси в региона. Стабилни Балкани означава стабилна Европа и стабилен свят", допълва македонският премиер. Според него това вече е ясно и на международната общност. "Силно вярвам, че страните-членки на ЕС ще намерят сили да подкрепят Македония след няколко дни и ние ще получим дата за започване на преговори за присъединяване, а след това ще получим и покана за пълноправно членство в НАТО и така ще се превърнем в 30-и член на Северноатлантическия пакт".

Население. 

"24 Часа":

Шефът на НСИ: Падаме под 7 милиона през 2019 г.

Догодина населението на България пада под 7 милиона души. Това заяви пред БНТ председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски.

Той се обоснова с това, че към 31 декември 2017 г. населението у нас е било 7 милиона и 31 хиляди и че напоследък всяка година намаляваме с около 40 хиляди души.

"Но да не се хващаме за бройката. Въпросът е в това доколко населението е образовано. Защото процентът на неграмотност значително се увеличи", каза Цветарски.

Вероятността още към края на 2018 г. живеещите в България българи да намалеят под 7 милиона бе хваната от "24 часа" още през април от доклада на НСИ за демографските процеси в страната. От него се вижда, че каквито и демографски процеси да настъпят в страната до края на годината, тенденцията води към преминаване под чертата от 7 милиона.

Болести. 

"Монитор":

Бум на варицела и скарлатина в страната

Бум на варицела и скарлатина отбелязват епидемиолозите в страната, показват данни на регионалните здравни инспекции.

Макар и заболяването да се проявява целогодишно, сборните групи в детските градини и заниженият санитарен контрол определено допринасят за нарастналия брой на инфектираните, съобщиха педиатри. Обикновено, при шарките има леко покачване на заболеваемостт през пролетта, поясниха те.

В детските инфекциозни отделения преобладават пациентите с варицела и скарлатина, по-малко са тези с паротит.

Най-много са заразените в София, Варна и Пловдив.

От общо 132 дихателни инфекции, регистрирани в Столичната регионална здравна инспекция в София за петте работни дни на миналата седмица, 88 са с шарка. 74 са случаите на варицела, със скарлатина са регистрирани 12, а 2 други с паротит. За същото време във Варна случаите на скарлатина са 27, а тези с варицела - 31. В Пловдив само до преди две седмици заразите са били най-много - 60 случая на варицела и в от скарлатина. Прези последните седем дни обаче те са започнали да намаляват, отчитат от Регионалната здравна инспекция. Там те вече са съответно 39 и 13.

Раздяла. 

"Дума":

Земеделците на Спас Панчев напускат "БСП за България"

На редовно заседание на 44-ия си конгрес Земеделски съюз "Александър Стамболийски" реши да напусне коалиция "БСП за България". Оглавяваните от Спас Панчев земеделци са разгледали в събота политически доклад и са обсъдили отношенията в коалицията. За ДУМА лидерът на съюза обясни, че структурите им не са доволни формацията да бъде "съдружна партия" към коалицията без право на собствени изяви, искали по-активно участие в политическия живот. "Не се приема еднозначно и договорът за коалицията и необходимостта в местните избори да се явяваме само под името "БСП за България". Много от нашите структури в страната смятат, че това е печелившо само за парламентарни, но не и за местни избори. За да сме коректни партньори, а не в последния момент да кажем, че напускаме коалицията, го правим година преди местните избори. Ще се готвим за тях самостоятелно", обясни Панчев.

Днес предстои заседание на коалиционния съвет към "БСП за България" на него ще се реши и дали двамата депутати на ЗС "Александър Стамболийски" ще останат в парламентарната група. Припомняме, че Панчев бе трети в старозагорската листа на коалицията, а за Димитър Георгиев в Пловдив област проработи съвпадението на позицията му в листата с номера, който се падна на БСП за изборите - "10/10". Панчев имаше 277 преференции, а Георгиев - 5031.

Панчев уточни, че двамата депутати на земеделците няма да оттеглят подписите си от искането на "БСП за България" за вот на недоверие срещу кабинета заради провала в сектор "Сигурност". Те ще гласуват "за" свалянето на кабинета в петък, също като парламентарната група, увери той.

Спор. 

"Дума":

БСП обвини ГЕРБ, че водят тайни преговори за мигрантите

Корнелия Нинова обвини управляващите, че водят тайни преговори за мигрантите. В телевизионно интeрвю лидерът на БСП заподозря, че Бойко Борисов е притеснен, защото е разкрит смисълът на разговорите му по темата. От Франция дойде новината, че на срещата на върха в София са се водили разговори за подписване на двустранни споразумения, например между Германия и България, Германия и Гърция, за да се върнат тук мигрантите, които са минали за първи път през страната ни, възмути се тя. За да повярва, че премиерът мисли за интересите на държавата, Нинова иска след посещението си в Брюксел той да отмени частта от Стратегията за мигрантите на Министерския съвет, която казва, че страната ни гледа на тях като работна сила, която ще оправи икономиката и ще реши демографската криза. "Кой мозък в Европа измисли, че ще решим демографския проблем, като внесем мигранти от арабски държави? Да отмени и изречението, което казва, че ще осигурим на мигрантите социални осигуровки, здравни осигуровки, жилища. Първо да ги осигури на българите", настоя тя.

"Сега ли се сети, че има проблем. Звъни на Орбан в опит да вземе завоя, но този завой е много остър и може колата да излети от пътя. Когато през 2016 г. прочетох от трибуната на парламента тайното постановление 208 на правителството му за заселване на мигранти в България, всички ни се нахвърлиха какви сме антиевропейци. Тогава ние не се поколебахме да влезем в спор и с нашето политическо семейство ПЕС", каза тя. Петъчната реч на Бойко Борисов пред НС бе посветена на разговорите му с унгарския премиер, но стана ясно, че той вече иска нелегалните чужденци да се връщат в родните си страни.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини