Едва 6,28% от населението на община Първомай се самоопределя като ромско. Най-много са ромите в Първомай – 657, следван от село Караджалово – 215 и село Искра – 125. Роми няма в селата Буково, Воден и Драгойново. Данните са от направеното през 2015 година преброяване и почиват на заявеното от отговарящите. Те са публикувани в Плана за действие за интегриране на български граждани от ромски произход, разработен от Общинска администрация – Първомай.
Тези данни показват, че се затвърждава тенденцията ромите да се самоопределят като българи или турци. И ако това е резултат от интегрирането им, то съществува друга, по-обезпокоителна насока на развитие – главоломно расте броят на самоопределилите се като роми, регистрирани като безработни. През 2014 година, когато безработицата надхвърляше 20%, те са били едва 24. През 2015-та – 28, 2016-та – 34. Миналата година при два пъти по-ниска безработица – 76 роми, а тази година вече са 103-ма. Преобладаващата част от регистрираните безработни нямат квалификация или са с ниска степен на образование.
Планът за действие на община Първомай в подкрепа на интеграционните политики предвижда 6 приоритета: Образование; здравеопазване; жилищни условия; заетост; върховенство на закона и недискриминация и култура, спорт и медии. Този План е неразделна част от Стратегията на област Пловдив за интегриране на ромите в периода 2012 – 2020 г.
Теодора Кирякова
Българ
Реалността е такава, че към момента повече от 50% от населението на община Първомай са от цигански произход. В селата почти не са останали българи, а в някои училища в град Първомай в 1-ви и 2-ри клас няма българско дете. Бъдещето на България e тъмно... буквално.
Безочие
Хасан
градски