19 фирми, които работят на територията на Хасковска област, са отличени от общините Свиленград, Хасково, Маджарово и Минерални бани, като социално-отговорни патрньори на местната власт в 6-тото издание на наградите на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) – „Гласът на българския бизнес“. Днес грамотите бяха връчени на официална церемония в областната администрация.
КРИБ е организацията, която дава над ¾ от БВП в държавата и членовете ѝ всеки ден се борят да докажат, че в България има отговорен бизнес, който иска да работи заедно с общините, отбеляза при откриването на церемонията учредителят на наградите и председател на КРИБ-Хасково Стефан Димитров. Той благодари на общините за съвместната работа.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов, който връчи част от наградите, също поздрави гостите, като подчерта, че когато става въпрос за социално-отговорен бизнес, трябва да се отбележи, че това е нова философия в бизнес средите у нас. Въпреки глобализацията в последните години сме свидетели как бизнесът обръща внимание не само към глобалния свят, но и към местната общност, подчерта министър Димов. „Защото, ако ние не се грижим за човека, за неговото семейство, за местната общност, на практика не се грижим за никого. Затова трябва да подхождаме внимателно и към човека, и към средата, в която той работи, както и към средата, в която живее“, посочи още министърът. Нено Димов заяви още, че именно от тази гледна точка през последната година правителството подава ръка към четирите големи работодателски организации у нас, за да се отворят възможностите, с които държавата може да облекчи тяхната работа. Той визира постигнатите договорки от миналата сряда с приемането на промените в Закона за опазване на околната среда. Ако бъде приет от НС, той ще даде възможност за съвместяване на трите най-тежки процедури, които МОСВ предлага, допълни Димов.
Сред госите беше и генералният консул на България в Одрин Васил Вълчев. Беше прочетен и поздравителен адрес от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски.
Народният представител от хасковския регион Никола Динков и заместник-областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова също пожелаха успех на наградените компании.
„Близо 800 хиляди са работещите във фирмите от организацията. Но за мен най-важното е, че всички фирми – членове на КРИБ, работят на светло. Сред нас няма дружества, които не плащат осигуровки и не се грижат за регионите, няма такива, които да не подпомагат развитието на образованието и спорта“, посочи в приветствието си заместник-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, който връчи грамотите на отличените фирми.
Сред най-интересните номинации са тази на Маджарово – за взаимодействието през 2017 година с Природозащитния център „Източни Родопи“ на Българското дружество за защита на птиците. „Това е добър пример за сътрудничество между община и неправителствена организация“, отбеляза при получаването на отличието Стойчо Стойчев. Той допълни, че около 3000 души годишно посещават само ПЗЦ – число, което многократно надвишава числеността на местното население.
Най-много награди – за седем фирми, които работят на територията ѝ, връчи тази година община Минерални бани. Те са за фирми в туристически бранш, но и за частната клиника за рехабилитация, която развива дейност в курортния център.
Свиленград награди две фирми, които работят в сферата на търговията, хотелския и хазартния бизнес. Общите инвестиции, направени от тях в общината са за 17 млн. лв. , а разкритте нови работни места – 300.
Община Хасково, която беше представена от кмета Добри Беливанов, награди като социално-ангажирани свои партньори „Каменица“ АД, „ПИМ“ ООД, „ТИМС“ ЕООД, „Родина Хасково“ АД, „АБ „АД и „Нолев“ ЕООД.
За първи път тази година КРИБ учреди и три специоални награди.
Те бяха връчени от името на работодателската организация от министър Нено Димов. Техни носители са „Язаки – България“ за „Социално отговорна компания – Инвеститор в човешкия капитал“, ПЗЦ „Източни Родопи“ е носител на наградата за „Социално отговорна компания, утвърждаваща община Маджарово като Природозащитен център“. Третата специална награда е и единствената индивидуална – тя е за кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер за работата му за развитие на общината като балнеоложки център на Балканите.
В рамките на церемонията по награждаването презентации направиха водещите специалисти в сферата на икономическия анализ, земеделието и образованието в агросферата: Петър Ганев – старши икономист в Института за пазарна икономика, както и Николай Вълканов – управител на ИнтелиАгро, Димо Атанасов, декан на Факултета по икономика в Аграрен университет-Пловдив и Георги Стоев – мениджър в Изследователска и консултантска компания Индъстри Уоч.
Да съумеят да запазят баланса в отношенията си и с големите инвеститори, и с малките компании, които работят на тяхна територия, пожела на общините при закриването на церемонията учредителят на наградите „Социално отговорна компания – партньор на община“ Стефан Димитров.
Haskovo.net