Регионалният инспекторат по образованието в Пловдив връчи награди на 11 директори от областта, между които и директора на ОУ „Петър Берон" – село Буково, Вилдан Реджеб. С уважение към труда на г-жа Реджеб и създадената отлична атмосфера за работа в повереното ѝ училище, потърсихме критериите, на които не отговарят останалите директори от общината.
В поместеното съобщение на РУО – Пловдив от 2.05.2018 година се казва, че „От тази година е предвидена възможност номинации за награждаване на педагогически специалисти и на директори на училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностно развитие да могат да се правят от широк кръг заинтересовани лица, включително от граждани и родители, ученици, от директори и учители - за свои колеги.“
Потърсихме кой и кого е номинирал за „Директор на годината“ от общината. Поне две предложения са получени за директора на СУ „Златаров“ -Чавдар Здравчев. Едно от кмета на общината Ангел Папазов и едно от Обществения съвет на училището, подкрепено от педагогическия колектив.
Педагогическият колектив на ПГСС „Васил Левски“ е предложил своя директор – инж. Росица Генова.
Кой е предложил Вилдан Реджеб ще стане ясно, ако РУО – Пловдив отговорят на нашето искане за достъп до обществена информация. От разговор с нейни колеги знаем, че те не знаят кой е направил номинацията и дори не са били наясно, че имат право на такава. В същото време допълват, че „те са удовлетворени от работата си с нея и я харесват като директор“.
В съобщението на РУО – Пловдив са изброени и критериите за подбор в категорията „Директор“:
1. Обединява персонала и формира чувство за принадлежност към детската градина/училището/ЦПЛР. Справя се успешно с кризисни ситуации.
2. Съдейства за изграждането на материално-техническата база в детската градина/училището/ЦПЛР, създаваща условия за качествен и съобразен със съвременните изисквания процес на обучение, възпитание, социализация.
3. Подкрепя иновациите на учителите, сам създава такива и ги използва и внедрява в детската градина/училището/ЦПЛР.
4. Реализира проекти в детската градина/училището/ЦПЛР, участва в конференции, конкурси и др. подобни форуми, където представя разработени идеи, собствени и/или с учители.
5. Реализира училищна политика/политика на ДГ/политика на ЦПЛР, с която максимално допринася за постигането на регионалните образователни приоритети.
6. Ефективно взаимодействие с родителите и партньорите.
Приемаме, че първият критерий е сред постиженията и на наградената и на другите номинирани. По точка 2 питаме по какъв начин се сравнява материалната база на едно „защитено училище“, каквото е буковското, в което учат 31 деца (с подготвителната група) и базите на двете най-големи училища в общината, едното от които е професионална гимназия и има специфични кабинети и работилници и се нуждае от специализирана техника?
По точка три – до момента сме чували и сме споделяли за иновации и постижения на учители в няколко училища, но буковското не е сред тях. Не сме чували и за реализирани там проекти. Може би от скромност работещите и директорката там не са ги споделяли, въпреки, че едно от изискванията на всички проекти е да имат гласност. За визираната политика в точка 5 можем да твърдим, че тя е известна единствено на тези, които са взели решение г-жа Реджеб да бъде отличена. А доказателството за взаимодействие с родителите и партньорите може би е видимо за такава микро общност каквато има в китното селце.
Решението на Регионалното управление е скандално и това вече се чувства в разговорите с общественици, администратори, родители и учители от двете големи училища. РУО – Пловдив пренебрегна темповете с които директорът на СУ „Златаров“ го превръща в иновативно и модерно училище и усилията, които полага инж. Генова, за да се даде професия и образование на деца, много от които са готови да напуснат училище.
Раздаването на награди трябва да бъде стимул, те са отличие за тези, които са допринесли с труда си за развитието на поверената им институция. Те са и отговорност, защото след това другите трябва да ги последват, а това зависи от учредителите на наградата. След такова награждаване директорите на училища към какво да се стремят? След примера на кого трябва да тръгнат? И изобщо необходима ли е такава награда, ако тя е безпринципна?
Поздравления, г-жо Реджеб! Сега погледнете своите колеги от всичките училища и детски градини в общината и им заявете, че сте по-достойна от тях, че се справяте по-добре.
Теодора Кирякова
Запознат.
ИСТИНСКИЯТ УЧИТЕЛ
Той не търси публични изяви, не шуми около себе си и може никога да не чуете за него. Преди всичко той е Учител. Призванието му е да учи децата, което постоянно го мотивира да се усъвършенства.
По природа е откривател и експериментатор - всеки ден опитва нещо ново в професията си, макар че нерядко ще го видите да работи в трудни условия, без елементарна техническа база.
Неговото безспирно вдъхновение са децата, които обича. Прощава им всичко, но и непрекъснато изисква от тях, защото истинската обич е действие. Изразява я чрез ежедневните си усилия да подготви учениците си за Живота, да ги превърне в трудолюбиви, издръжливи и силни личности които успяват да постигнат мечтите си.
Отдаден на професията си, той не измерва усилията си и не се съизмерва с колегите си. Не щади себе си, неуморно се раздава без остатък, но рядко получава помощ от другите, включително и от онези, които са задължени да му я оказват.
В душата си е:
- искрен - не умее да лицемерничи и да се нагажда, заради което понякога става неудобен;
- честен – откровено казва онова, което мисли и чувства, независимо от последствията;
- добронамерен и отзивчив - разбира всички, поставя се на мястото им, но него малко хора го разбират.
Истинският учител е скромен и почтен човек – качества, които днес не са на почит. Не се стреми към звания, награди и почести. Не се бие в гърдите и не изтъква заслугите си, защото знае, че реалните резултати се разбират след години, а действителните успехи ще ги оцени не някой друг, а Времето.
Това е портретът на Истинския учител, който е достоен човек и не се страхува да бъде себе си.
Ако един ден го срещнете някъде и го разпознаете, кажете му:
- Благодаря ти, Учителю! Благодаря ти, че те има тук и сега, в едно тежко и трудно време, в което знанието, истината, доброто и красотата са престанали да бъдат ценности. Сред едно объркано общество, неспособно да оцени достойнствата ти, и забравило, че ти дължи уважение и признателност за твоя труд и отдадеността ти към децата.
И макар Истинският учител да не е свикнал да чува благодарствени думи, бъдете сигурни, че ще стоплите сърцето му.
Ужас
Ххх
Когато едно училище е защитено и във него учат 31 деца защо да не заслужава награда Директора и колектива? Нищо против другите училища и другите Директори.
Кирякова ако така са решили от РУО-Плодив те знаят по-добре от Вас.
А Вие когато пишете статии се научете да пишете поне правилно.
питащ
питащ
1.Кое лице от това РУО констатира отличната атмосфера за работа в това училище?
2.Така наречените ГЕРБАДЖИИ от РУО могат ли да кажат на кои от изброените критерии отговаря въпросната директорка?
3.Ако РУО не може да отговори и го е срам да каже,че наградата е Политическа то Директорката да опише накратко постиженията си по посочените критерии!
питащ
Uchenik
браво Теди както винаги в твоя стил .
Вие всичките когато пишете тези коментари защо не се замисляте,че
г-н Здравчев и г-жа Генова заслужват много по-вече от тази награда на РУО Пловдив.
ан
Мъка
Или неудалия се преподавател и куц хоноруван писач Теда пак ви в кара в платена, "тролска" интрига !?
незапозната
Мадам
1990
100
ПИТАГОР
123
№
112
Веднъж влизамв е кабинета и на чина пред мен седалката беше подмокрена. Някой се беше изпуснал предния час. Знаех 5 урона напред ща неща, тишината в час беше норма, дисциплина. Не я обичах ама вече я разбирам
Елена Добрева