От х:

Днес в x:

Какво да направите, ако ви ухапе кърлеж

Внимание, родители! Сезонът на високите треви и на кърлежите дойде. Личните лекари вече трупат опит с куриозни ухапвания.

Никой не е застрахован, докато не мине косачката и слънцето на изсуши тревата. Едва тогава се смята, че рискът да ни ухапе кърлеж е сведен до минимум.

Лекарите апелират, ако имаме кърлеж, да не го горим или въртим. Ако не знаем как да го махнем безопасно, по-добре е да идем в най-близката поликлиника.

С премахване с пинсета рискът от инфекция е минимален. Съветът е всеки кърлеж да се носи за изследване в Центъра по заразни и паразитни болести, а ние да се преглеждаме внимателно.

Профилактиката се състои в избягване на високите треви. В парковете и градините пръскането и косенето са започнали още през април, а за междублоковите пространства районните кметове гонят срокове до края на май.

„Родителите трябва да избягват да пускат децата на тревни площи, които не са предварително окосени и обработени. Да не се разхождат кучетата там, където има високи треви. След всеки излет в градинка децата трябва да се огледат добре”, посъветва проф. Тодор Кантарджиев, директор на Центъра по заразни и паразитни болести.

Заразяването от кърлеж става след 12-ия – 24-ия час час, допълни той. 

"Много е важно след всеки излет навън да преглеждаме кожата си за кърлежи. Един кърлеж трябва да се намира 12 часа в кожата ни, за да пренесе някакво заболяване. В първите часове риск няма".

20 дни след ухапване от кърлеж човек задължително трябва да си направи изследване, съветва пък д-р Галя Караиванова, дерматовенеролог.
 
По думите й изследване, направено непосредствено след премахване на кърлежа, винаги показва отрицателни резултати, тъй като до двадесетия ден все още организмът няма образувани антитела и установяването на Лаймска болест е невъзможно. "Напоследък в практиката си забелязвам една много опасна тенденция, хората масово сами премахват насекомото и след това то бива смачквано или изхвърляно", отбеляза д-р Караиванова и посочи, че това може да се окаже пагубно за ухапания човек.
 
"Колкото и безобидно да изглежда, едно премахване на кърлеж с голи ръце може да доведе до големи усложнения, тъй като много често дори и тялото да се премахне, ако това стане по неправилен начин, то главата може да остане в организма и да развие инфекция", допълни още тя и посъветва при наличие на захванат кърлеж, хората незабавно да потърсят лекарска помощ. 
 
"Ако обаче все пак кърлежът се премахне собственоръчно, то той трябва да бъде поставен в течност или мазнина и да бъде занесен в съответната РЗИ за анализ, защото не всички са преносители на Лаймска болест", посочи още доктор Караиванова. Тя добави още, че при игра на деца в открити тревни площи, то те могат да бъдат предпазени чрез намазване предварително с репелент. 
Източник: http://nova.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини