Хасковска област е сред седемте в страната, за които Националният статистически институт отчита по-висок дял с два процента на бедните мъже от този при жените. Проучването е част от статистическия скенер за нивото на доходите и условията на живот нас, който НСИ ежегодно прави.
През 2017 г. линията на бедност общо за страната e 351.08 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 665.3 хил. лица, или 23.4% от населението на страната. В сравнение с предходната година бедното население в България се увеличава с 0.5 процентни пункта.
Относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица, като рискът от бедност при безработните мъже е с 8.2 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени за цялата страна.
През 2017 г. най-ниската линия на бедност се наблюдава в областите Видин и Пазарджик 234 лв., което ще рече че в тези региони са най-бедните хора в страната. На другия край с най-високата линия на бедност е София столица- , където тя е определена на 511 лева. Най-бедните в Хасковски регион живеят с доходи под 262 лева, колкото е линията на бедността за региона.
Образователното равнище оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите лица. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование – 65.6%.
Проучването дава ясна картина за това, че с нарастване на образователното равнище, относителният дял на бедните сред работещите намалява приблизително 2 пъти за лицата с основно образование и над 7 пъти за лицата със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование обаче е 1.8%.Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че най-висок е относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца. През 2017 г. относителният дял на децата с материални лишения е 45.6 %.
Haskovo.net
bydlo
бате Ж
Ааа,пари търсите!!!
С ГЕРБ НАПРЕД!!!
Кенанския Маимун