Големият Шигирски идол е бил създаден преди 11 600 години показва нова радиовъглеродна датировка, проведена от международна група изследователи с участието на руски учени. Научното изследване е публикувано в Antiquity.
Самото датиране е извършено в Германия през 2015 год. по метод, наречен ускорителна мас-спектрометрия. изследването включва още анализи. Но основната сензация е откриването на още едно ново изображение на идола Дендрологичен и технико-трасологичен анализи доказали, че скуптурата е била правена от наскоро отсечено дърво. Следователно възрастта на дървесината показва времето, когато е издялан идолът.
Идолът се съхранява в Свердловския краеведчески музей в Екатеринбург. Първоначално е бил висок над 5 метра с ясно оформено лице на върха. Резултатите от публикуваното изследване сочат, че той е по-древен от всяка друга скулптура с големи размери, известна на учените.
Идолът е бил направен хиляди години преди сладководното езеро на мястото на Черно море да се съедини с басейна на Атлантическия океан и да стане солено.
Историята на идола и неговото датиране е доста бурна. Предишният екип учени даже е бил даден на съд.
Шигирският идол е бил намерен в уралския торф през XIX век на земята на граф Алексей Александрович Стенбок-Фермора. Графът предал находката, както и много други, на Уралското общество на любителите на естествознанието, на което бил почетен член. Впоследствие колекцията на обществото станала Свердловски краеведчески музей. При постъпването му в колекцията идолът бил 5,3 метра. Освен главата с ясно различими черти на лицети, идолът има седем "личини" с изображения на животни и обекти. При хаоса по време на революциата долната му част изчезнала при неизвестни обстоятелства и в момента от древната дърворезба са съхранени 3,4 метра.
Даторивката е била спорен въпрос дълго време. Идолът не прилича на другите известни на учените и не може да бъде отнесен към никоя от познатите на археолозите култури. Бил е датиран към желязната ера, към бронзовата и към неолита. Съмненията относно възрастта му са станали причина за няколко радиовъглеродни датировки. Те показали необикновено древна възраст - до 9 хиляди години.
При последното изследване са използвани най-съвременни средства. Тази датировка праща идола още по-назад във времето - в мезолита, средния каменен век. По-стари са само малките носими фигурки от палеолита. Идолът показва развитието на религиозни представи преди прехода към земеделие и скотовъдство.
Шигирският идол е бил направен почти 4 хилядолетия преди появата на Черно море. Според теорията, обоснована от научни геоложки и археологически находки, Черно море е било сладководно езеро допреди 7 500−8 000 години. Тогава през преградата, отделяща го от Средиземно море, се прехвърлил титаничен обем солена вода. Тя заляла крайбрежните територии и превърнала езерото в море. За година колосалният водопад солена вода излял обем 200 пъти денонощния обем на Ниагара. В древногръцката митология събитието е отбелязано като Дарданов потоп (дал името на Дарданелите). Изследователи го свързват и с описанието на Всемирния Потоп в Стария завет.