От х:

Днес в x:

Слаби признаци на финансово стабилизиране

Безпрецедентните спасителни програми в отговор на икономическата криза започват да дават резултати, съобщи МВФ. В доклада си за световната финансова стабилност институцията казва, че се наблюдава известно стабилизиране.

Същевременно обаче МВФ предупреждава, че засега подобрението е незначително, а и крайно колебливо. Хосе Виняс, директор на отдела за финансови проучвания в МВФ, заяви: "Решителните и ефективни мерки за запазване и укрепване на тези първи признаци за подобрение трябва да продължат."

Загубите може да достигнат 4 трилиона долара

По изчисления на МВФ кредитните загуби са продължили да нарастват, като главното бреме се поема от банките. Една от главните задачи ще бъде тяхното "прочистване" от обезценени книжа и "токсични" дългове. Банките в САЩ и Европа може да се нуждаят от 875 милиарда долара нов капитал до края на 2010 година.

Общите загуби от финансовата криза може да достигнат 4 трилиона долара. Новото издание на доклада завишава и преценките за загубите с източник Европа и Япония - те ще са приблизително 1.3 трилиона долара.

Процесът на прочистване на банковата система ще е бавен и ще затрудни икономическото възстановяване, се казва още във финансовия доклад. Рисковете остават високи, а негативните тенденции във взаимодействието между финансовата система и реалната икономика тепърва трябва да бъде преодолени, казва МВФ. Възстановяването на банковата система може да отнеме няколко години, което ще задълбочи и продължи икономическата рецесия.

Ефектът е най-отрицателен в Източна Европа

През последните шест месеца най-много са нараснали рисковете във формиращите се пазари. МВФ посочва, че ефектът е най-отрицателен в Източна Европа. Пресъхването на капиталовите потоци сега изтощава икономики като тази на България заради зависимостта им от външно финансиране.

Тесните връзки между банките в Източна и Западна Европа увеличават рисковете и за двете страни. В доклада се посочва, че изключително важно ще е западните банки да оставят отворени кредитните линии към своите дъщерни банки в Източна Европа.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини