Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) даде срок на българското правителство до 13 септември да представи възраженията си или да потърси споразумение с бившия премиер Симеон Сакскобургготски по две от трите жалби във връзка с върнатите му и впоследствие повторно отнети имоти.
Това означава, че съдът приема за допустими двете жалби и ще ги разглежда по същество.
Едната жалба е за наложения през 2009 г. от парламента мораториум върху царските имоти и забрана на семейството да се разпорежда с тях. Втората жалба е заради влезли в сила съдебни решения, според които реституцията на ловните хижи “Ситняково” и “Саръгьол” е незаконна. Те бяха присъдени на държавата.
А според статистиката над 80 процента от случаите, в които съдът е поискал становище от съответната държава, делата приключват успешно за жалбоподателите, коментира адвокат Михаил Екимджиев, който води делата в Страсбург.
В края на 2017 работна група към Министерството на правосъдието изяви намерение да направи споразумение със Симеон Сакскобургготски, но след това даде заден.
Според съда в Страсбург третата жалба, която е за връщане на собствеността върху двореца „Кричим“, е неоснователна, тъй като по казуса има окончателно решение на българския съд.
Досега единствената информация за тези жалби в публичното пространство беше от публичните изявления на бившия цар и неговите адвокати.
В съобщението на ЕСПЧ се посочва, че становището не засяга конкретно спора за имотите по същество, а само това дали жалбите на Симеон Сакскобургготски и другите членове на фамилията, са основателни.
През 2008 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза поискаха реституирането на 7 имота, като се позоваха на решение на Конституционния съд, с което през 1998 г. беше обявен за противоконституционен Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници.
Дворецът "Кричим" е един от 17-те царски имота, национализирани през 1947 г. На Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок бяха възстановени шест от тях - дворците "Врана", "Царска Бистрица" и "Ситняково", както и две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора.
Първата жалба в съда в Страсбург е от 2010 г., заради наложения от парламента мораториум върху царските имоти и забрана на семейството да се разпорежда с тях. Следващите две жалби от 2015 и 2017 г. са заради влезли в сила съдебни решения, според които реституцията на ловните хижи “Ситняково” и “Саръгьол” е незаконна.
През 2013 г. Симеон Сакскобурготски загуби окончателно делото срещу държавата, с което искаше да си върне двореца „Кричим“. Върховният касационен съд (ВКС) отказва да преразгледа решението си от 2012 година, според което Сакскобурготски и сестра му не са собственици на двореца, построен с пари на интендантството в началото на миналия век.
За дворците “Врана” и “Царска Бистрица“ все още се водят дела съответно в Софийския градски и във Върховния касационен съд. Делото за за двореца “Врана” е насрочено за 8 май.
В Софийския окръжен съд се гледа и трето дело за 16,5 хил. декара гори в Рила. Ловната хижа „Саръгьол“ беше възстановена на Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок през 2002 г. с решение на правителството на НДСВ, заедно с дворците "Царска Бистрица" и "Ситняково". През 2011 г. държавата заведе искове срещу царските наследници, за да си върне имотите, които им бяха възстановени.