Подписка за довършване на пречиствателната станция за питейна вода на язовир “Тракиец” и смяна на ръководството на ВиК Хасково стартира от утре в областния град. Тя се организира от Инициативен комитет и Федерацията на потребителите. Това съобщиха на брифинг днес председателят на Инициативния комитет Иван Владов и шефът на Федерацията на потребителите Емил Георгиев.
“Преди дни проведох отдавна планирана среща с министъра на регионалното развитие Николай Нанков, на която го запознах с проблема с питейната вода в Хасково, който граничи с екологична катастрофа. Оказа се, че министърът всъщност е запознат в детайли с проблема. Той се съгласи с нашето становище, че трябва отново да се ползва язовир “Тракиец” за вододайна зона на града”, заяви Емил Георгиев.
Той припомни, че питейната вода от водоема е спряна през 2002 година заради 50-кратното увеличение на съдържанието на манган. До язовира има пречиствателна станция, изградена през 1987 година, която е трябвало да бъде дооборудвана за пречистване на мангана, но това не е станало. Вместо това е започнало снабдяването на Хасково с вода от кладенци.
По думите на Емил Георгиев всички дейности по язовира, включително довършване на пречиствателната станция и реанимиране на магистралния водопровод до града, ще струва между 4 и 5 милиона лв. Според експертите “Тракиец” може да осигури до 250 литра в секунда. Министърът поел ангажимент за стартиране на процедурите. В министерството знаели и за проблема с липсата на акт 16. На практика язовир "Тракиец" е незаконен. Според Емил Георгиев ще стартира и процедура по узаконяването му.
Със започващата утре в Хасково протестна подписка се дава срок за започване на процедурите до 31 юли, след което ще се провеждат протести, включително гражданско неподчинение.
Потърсен за коментар, шефът на ВиК Тодор Марков заяви, че от репортерите научава за исканата му оставка. Той обясни, че няма как водното дружество да носи отговорност за качествата на подземните води. Той допълни, че се надява с новите 8 кладенеца показателите на питейната вода да влязат в нормите. “Сега всичко е в ръцете на общината”, каза още Тодор Марков.
Според Емил Георгиев обаче новите кладенци ще решат временно проблема. "При динамиката на водното тяло няма гаранции, че след 2 или 3 години и водата от новите кладенци няма да е радиоактивна". Освен това Емил Георгиев смята, че ВиК носи основната отговорност за качеството на водата. “И други институции имат вина, но главната е на ВиК. Дружеството дължи на “Байсенова дирекция” Пловдив 1.2 млн. лева за добитата вода. Ако включат тази сума в бизнес плана си, цената на водата в Хасково със сигурност ще скочи. А се въвежда и така наричаната такса “Солидарност” - 10 стотинки на кубик. Тя ще важи за цялата страна, а средствата ще се събират в специален фонд, с който ще се финансира реновирането на ВиК мрежите в страната, каза още Емил Георгиев.
Управителят на ВиК Хасково Тодор Марков обаче уточни, че такса “солидарност” все още се обсъжда и на практика няма такова решение.
Подписката, която е адресирана до премиера, министрите на регионалното развитие, на здравеопазването и на околната среда и водите, както и до кмета на Хасково, ще бъде разположена утре от 10 часа пред общината, пред областната администрация и до Часовниковата кула.
Тодор Кръшков
Тракиец
Ровър
John
РЕ
Валери Филипов
Според мен яз. Тракиец, с пречиствателна станция е по-добре от нови кладенци.
001
соня
Коня
Градския му
соня
Дано хората ме оборят,че не съм прав и масово се подпишат в подписката
Закъсвам яко
John
анонимен
гражданин
Емил Влашки
Емо- бързо забравяш !
каунь
Герб ни тровят,назначават си калинки!!!
В и к наливат нашите пари в партийната си каса за да си купуват избори,бе братя каунье!!!
Шефа на в и к е просто герберастка мижитурка!!!
....и не го вдига..../ по информация на съпругата му/
Шматка
Ти си следващият кмет,президент и шеф на ВИК, мисли какво ще направиш.
ANITA GERARD