Легендите за тунели под градовете и бомбоубежища от времето на соца сега възкръсват с нова сила. Те са се възраждали неведнъж през годините, когато наши политици са правили войнолюбиви изказвания. Въпросите, които досега отават без отговор: колко хора могат да поберат, къде са, как да ги намерим.
Днес "24 часа" пусна ексклузивна информация, че Бойко Борисов разпоредил проверка на бомбоубежищата в София и плана за военно време.
После излезе и съобщение от правителствената пресслужба, че Министерският съвет не е разпореждал проверка на бомбоубежища. В съобщението се уточнява, че тече рутинна проверка по документи на три администрации - на Софийска област, на община Самоков и община Ботевград. С нея се проверяват плановете за отбранително-мобилизационна подготовка, дежурството за оповестяване и осъществяването на контрол върху разходването на бюджетните средства по отбранително-мобилизационната подготовка. Такива проверки са част от задълженията на правителството. Те се извършват периодично по утвърден план от Междуведомствения съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет. Планът за 2018 г. е утвърден на 28 февруари, се казва в съобщението.
В стари материали от онлайн издания могат да се прочетат интересни обяснения във връзка с уведомяването и скривалищата. "Уведомяването щяло да става по радиото и телевизията. Броят и местата на скривалищата го има във военновременните планове на държавата и в този смисъл явно не е нужно разгласяването им. Гласът продължава да обяснява, че не е задължително да съм си вкъщи по време на бомбардировка. Можело и да бъда в центъра, примерно, където имало стотици скривалища. Можело и да се намирам по кварталните улици, където "задължително ще има табелки, които да Ви ориентират къде да се скриете". Ясно. Засипват ме с всякаква информация, но не и къде ми е кварталното скривалище.", това пише през 2003 год. Ивайло Минчев в "Сега" Той се обадил на Гражданска защита", материалът е със заглавие ""Гражданска защита" ви информира: Когато дойдат бомбите, ще ви кажем къде ви е скривалището". Под него четем "За 300 000 души няма място в столичните бомбоубежища".
В Пловдив пък през 2012 година "Под тепето" постигнали някои конкретни отговори. "На територията на областта има разположени 36 бр. скривалища и скривалища, които са публична държавна собственост и се стопанисват от пожарната. От тях 34 бр. са разположени в община Пловдив, а 2 бр. са в община “Родопи”. в подножието на хълмовете се намират най-големите и атрактивни съоръжения в града.
На територията на община Пловдив има също 20 бр. обектови колективни бомбоубежища. Същите са собственост на частни фирми, община Пловдив и държавни ведомства и са предназначени за укриване на работещите в съответните фирми.
В общините извън Пловдив има над 25 бр. бункера."
Техният материал е озаглавен "Драгите ни бомбоубежища и прахта по тях"
Легенди за тунели под Варна има много, говори се за тунели и под Хасково.
Ние тук решихме да ви попитаме просто знаете ли за бомбоубежище в Хасково.
Кръпка до кръпка
СР
001
ЕВРОАТЛАНТИК
Dimo
НАБОРА
fireadr
001