25 000 евро ще бъдат отпускани на млади фермери от Хасковска област. Това е възможно при кандидатстване и одобрение по подмярка "Стартова помощ за млади земеделски стопани" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. Тя стартира на 15 март, а приемът на проектни предложения ще продължи до 14 юни 2018 г., разясни главният експерт-координатор и зооинженер Тодор Тодоров от областния офис на Националната служба за съвети в земеделието. Структурата е ползвател на безвъзмездни средства от Държавен фонд „Земеделие“. Тодоров поясни, че службата предлага безплатни консултантски услуги за младите земеделски стопани. „В този тримесечен период земеделските стопани, които отговарят на изискванията на мярката, могат да се възползват от нашите безплатни консултантски и съветнически услуги, които включват изготвяне на целия пакет от документи за кандидатстване по мярката в Държавен фонд „Земеделие“, поясни Тодоров. Пакетът с документи включва бизнес-план за 5-годишен период, формата на заявлението за кандидатстване и съпътстващи документи.
По подмярка "Стартова помощ за млади земеделски стопани" са допустими физически лица, регистрирани като земеделски стопани и са на възраст до 40 г. Те може да кандидатстват с регистрирани собствени юридически лица или еднолични търговци. Кандидатите трябва да са започнали земеделска дейност най-рано 24 месеца преди подаване на заявленията. Това може да се докаже с различни документи като договори за наемане на имоти, регистрирани животновъдни обекти без да са били регистрирани като земеделски стопани.
В диапазона на допустимост се включва целия спектър на отглеждане в страната земеделски култури и видове животни. Предвидени са приоритетни направления, за които при кандидатстване стопаните получават допълнителни точки. Приоритетните направления са целия сектор зеленчуци, плодове и селскостопански животни – едри и дребни преживни, свине и птици, без екзотичните видове.
Подписвайки договор с ДФ „Земеделие“ стопаните могат да ползват безвъзмездната помощ от 25 000 евро, които се предоставят на два транша. Половината се получава в едномесечен срок, а втората част най-рано 18 месеца след подписване на договора и изпълнение на поставените в бизнес-плана цели и задачи.
Работата на консултантите от Националната служба за съвети в земеделието обаче продължава и по време на самото изпълнение на бизнес-плановете по мярката. „Ние продължаваме да следим тяхното развитие, да ги консултираме, съветваме, така че да изпълнят успешно в бизнес-плановете им“, коментира още Тодор Тодоров. Той допълни, че по старата програма – мярка 112 „Млад фермер“, в сила от 2007 до 2014 г., през офисите в Хасково на Националната служба за съвети в земеделието са консултирани над 250 млади фермери, успешно изпълнили своите бизнес-планове.
Земеделските стопани могат да се възползват и от мярката за модернизация на малки земеделски стопанства, чийто прием предстои в периода април-май тази година. Това е инвестиционна мярка, при която кандидатите представят своите проектни предложения на максимална стойност до 50 000 лева. Очакваната безвъзмездна финансова помощ е между 50 и 70% от стойността на проектното предложение. Кандидатите трябва да отговарят на изискването за така наречените малки стопанства. Те трябва да покажат, че за предходната стопанска година са имали земеделска дейност, от която са получили минимум 33% от общо генерираните за годината приходи.
Комплект съветнически услуги се представят и по подмярка „Стартова помощ за развитието на малките стопанства“ в Националната служба за съвети в земеделието. Прием по нея имаше през 2016 г., а следващият прием предстои да бъде през 2019 г.
Анета Кутелова
айде моля
Милен
мастикаджия
??????
ТТ
Милен
Асковски бек
Селянин
Помислиh