Хасковски регион отново се появява в полезрението на икономическите анализатори с негативен знак. Този път в последната публикация на Явор Алексиев от Института за пазарна икономика, който коментира тенденциите на пазара на труда у нас, стъпвайки на базата данни за развитието му през 2017 г. от Националния статистически институт.
Като цяло предварителните данни от НСИ потвърждават очакванията за подобрение в големи части от страната. Освен, че се отчита рекорден коефициент на заетост от 66, 9 % на национално ниво, за пръв път в страната не се появява област със средногодишен коефициент на заетост на населението на възраст 15-64 години под 55 %.
Въпреки тези положителни новини, обаче, някои от най-трайно наложените регионални дисбаланси са все още ясно видими, тъй като и през последната година основно се повишава броят на заетите в южната част на страната, посочва в коментара си Явор Алексиев и дава пример с факта, че за всеки 4 работни места на юг е разкривано само едно на север от Стара планина.
Хасково обаче не попада в тази положителна „южна тенденция“, а напротив. Регионът присъства в анализа с изключенията и то с най-голям спад в броя на заетите-минус 2 хил. души. Габрово и Видин са също в тази негативна статистика, съответно с минус -1,5 хил. души и -1,4 хил. души.
Най-голям абсолютен ръст на броя на заетите се наблюдава в област Пловдив-33 хил. души, следвана от Стара Загора и столицата с по 16 хил. души.
Коефициентът на заетост на населението на възраст 15-64 години се увеличава в почти всички области на страната с изключение на Габрово и Видин, където е отбелязан минимален спад, а без промяна особена остава показателят за Варна, Сливен и Хасково.
А иначе като цяло анализаторът посочва добрата тенденция за свиване през 2017 г. на разликата между столицата и областта с най-нисък коефициент на заетост на населението в работоспособна възраст, който е 19 процентни пункта. За сравнение нивата през 2008 и 2009 г. са били 24 процентни пункта. Това свиване на регионалните различия при показателите за пазара на труда е очаквано, тъй като рекордно високата заетост и почти отсъстващата безработица в столицата предполагат по-бавната промяна на стойностите на тези показатели в настоящия и следващи периоди. В същото време икономическият подем се разпростира извън столицата и най-големите градове към по-малките икономически центрове в страната заради все още по-ниските цени на труда, земята, офис площите и други фактори, посочва Явор Алексиев.
В перспективите по темата за следващата -2018 година икономическият анализатор обаче отбелязва, че с приближаване на средните стойности за ЕС по отношение на икономическата активност и заетостта на населението в работоспособна възраст, българският пазар на труда започва да изпитва някои от вече познатите в другите европейски страни проблеми. Един от тях е увеличаващия се недостиг на труд.
И въпреки че през последните месеци в България се правят стъпки в посока облекчаването на вноса на чуждестранни работници, икономистът от ИПИ
смята, че това не е достатъчно за облекчаването на този недостиг.
Алексиев смята, че през следващата година можем да очакваме още по-силен сблъсък между негативните демографски процеси, проблемите с квалификацията на безработните, дори и с тази на част от работещите и нуждите на трудовия пазар. Затова той смята, че настоящия период в условията на рекордна заетост и недостиг на работна ръка, трябва да бъде преосмислен от правителството, като неподходящ за налаганите мерки за директно създаване на субсидирана заетост.
Инертно определяни като „важни”, но все още необлечени в конкретика концепции като „дуално образование”, „учене през целия живот” и „продължаваща квалификация” трябва да бъдат поставени в центъра на публичния дебат и политики, ако не искаме в един момент бюрата по труда пак да се окажат пълни, а политиците – изненадани.
Усилия трябва да се насочат и към облекчаване и усъвършенстване на трудовото законодателство, което да насърчи гъвкавите форми на заетост, включително работата на непълен работен ден,категоричен е икономистът Явор Алексиев в анализа си.
Красимара Славова
Луди
Гошо
Денис
Хотел Ретро
Речният моряк от Асковската ряка
До хотел Ретро
РАБОТОДАТЕЛ
Преди време се наложи да съдействам за проект на мои колеги.Искаха да направят автосервиз, оборудван с всякаква техника, имат добра база и т.н . Пуснахме обява. Нормална , с описание на работата , изискване за език на работно ниво и заплата от 2300 лв бруто за специалист и 1500 за механик. Имахме точно една кандидатура.На човек с приличен английски , но електронен , не автомобилен инженер. Черпихме го един обяд и всичко приключи. След 10години когато започнат да се пенсионират последните завършили някакво сносно образование преди 1989 г просто ще си затворим държавата.
Бероец
Стар Хасковлия