От х:

Днес в x:

До няколко години почти половината български учители излизат в пенсия

В следващите 8 години над 40% от българските учители предстои да излязат в пенсия и това ще доведе до един сериозен дефицит. Това предупреди заместник-министърът на образованието Деница Сачева пред БНР.

"Необходимо е да привлечем повече млади хора към професията на учителя и да се обърнем към учениците, които сега са на 15-16 години и да им кажем, че професията на учителя предстои да бъде много по-добре платена, с много по-добри условия на труд в рамките на следващите няколко години и е професия, която ще има голямо търсене", посочи Сачева.

Тя обясни, че на среща с родителски организации се е стигнало до консенсус, че видеонаблюдението в училищата и класните стаи може да бъде и много опасно за децата.

"По отношение на видеонаблюдението по-голямата част от участниците се обединиха около това, че подобен тип мярка не само че не би била решение, а би била отваряне на "кутията на Пандора". Агресията и насилието, за съжаление, е феномен, който далеч не е само в образователната система. Поели сме ангажимент за това да разработваме антистресова програма за учителитев детските градини и училищата", увери високопоставеният чиновник. 

Заместник-министърът уточни, че Министерството на образованието работело в посока на подобряването на работната среда на учителите.

"За първи път се говори за двойно увеличение на заплатите на учителите. Това е една от много съществените мерки, които трябва да бъдат взети. Говорим за инвестиции повече от 600 млн. лв. в образователна инфраструктура, които, въпреки мащаба на това число, ще бъдат недостатъчни за всички нужди", коментира Деница Сачева. 

От своя страна учителят по литература от 105 СОУ "Атанас Далчев" Николай Милчев смята, че видеонаблюдението е част от силно преувеличаване и фетиш към технологиите.

"Не знам защо в 21 век си помислихме, че технологията може да реши всичко. Слагането на камери в училище довежда до онзи абсурд, в който доверието се превръща в нещо като книга на Оруел. Чувал съм, че в училища е издигнат девиза "Не на аналоговите учители в дигиталния свят". Това е смразяващо! Камерата не е действителност, те я воайорство маскирано като страх. Прекрачва се много важна граница", предупреди даскалът. 

Увеличението на заплатите е един лост, но той въобще не е достатъчен, смята още Милчев и предупреди, че в училище след време ще влязат такива учители, каквито условия и мотивация се създадат от държавата, за да стане настина престижна тази професия.

"Дайте права и самочувствие на учителите, защитете ги!", настоя Николай Милчев.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (4)

  • 1
    41
    412865
    8 0
    19:21, 18 фев 2018
    Тъкмо започнаха да им нормализират малко заплатите, но пенсионираните учители са за оплакване. Ако не се повишат пенсиите, трагедията ще е пълна. Съвсем ще забравят нормален живот какво е. Унижението ще е пълно. Редно е да повишат пенсиите и на пенсионираните учители, че е обидно да няма топло през зимата, а за лекарства и храна да не говорим. За културни развлечения пък съвсем. Наистина е много тежко.
  • 2
    Бр
    браво
    6 0
    19:44, 18 фев 2018
    Г-н Николай Милечев го е казал прекрасно! Няма какво повече да се добави! Дано да има млади и отговорни хора, които да се насочат към тази професия, дано обществото ни промени отношението към Училището, иначе сме обречени!
  • 3
    Аз
    Аз
    1 -1
    20:49, 18 фев 2018
    Пенсионерката Д.Алексиееа от Спортното е дейсващ пример за това че проблем "няма". Две години взема пенсия и заплата, съсипва цяло училище и на РУО не му пука! Е такъв кадър наистина е незаменим!
  • 4
    23
    2356
    5 0
    21:17, 18 фев 2018
    За съжаление отиват си кадърни и можешти хора. А младите не са по грамоти от учениците! А бе образование вече няма!
Последни новини