Протестът на 10 депутати от управляващата НДСВ и опозиционните ДСБ и СДС срещу закопроект, с които се дава право на МВР да проследява интернет и мобилните телефони без да се изисква разрешение на съда, даде резултат.
Документът не бе включено в дневния ред на Народното събрание. Председателят на парламента Георги Пирински обяви, че на председателски съвет е решено измененията, искани от вътрешния министър Михаил Миков, да се обсъдят в пленарна зала, едва след като има становища по тях от комисиите по транспорт, по европейски въпроси и по вътрешен ред и сигурност.
Законопроектът бе внесен извънредно в дневния ред на парламента въпреки протеста на депутатите, че е приет в нарушение на правилата. Докладът към него е подписан от зам.-председателя на транспортната парламентарна комисия Радослав Илиевски със запетая и без знанието на членовете в нея, казва депутатът от ДСБ Иван Иванов. Според него документът е фактически неистински.
Това бе поредният неуспешен опит на МВР да узакони в рамките на този парламент безконтролното следене на общуването в интернет и по мобилен телефон.
Наскоро парламентът отхвърли изменения в друг законопроект, даващ възможност на МВР и ДАНС да следят безконтролно трафика в глобалната мрежа. Вътрешният министър Михаил Миков обаче обвини депутатите, че така са „отрязали ръцете” на подчинените му да работят по горещи следи. Президентът Георги Първанов издаде указ за обнародване на ограничаващия действията на МВР закон, но препоръча той да се ревизира според исканията на Миков.
От БСП не крият, че отново ще опитат в оставащото малко време до края на управленския си мандат да прокарат законодателни текстове, разрешаващи тотално следене от органите на реда.
Източник: kafene.net