Няколко таксита редовно спират на метри след спирката на тролеите до автогарата и ни обират пътниците. За това се оплака шефът на “Тролейбусен транспорт” в Хасково Йордан Панев.
Преди време той поставил видеокамери, които следят трафика в двете посоки и така контролира и графика на тролеите си. На мониторите ясно се вижда как малко преди пристигането на поредния тролей пред него спира такси, при това на забранено.
“Не съм против такситата. Но нека спазват правилата. Тролеят не може да спре където си иска, още по-малко на забранено. Трябва да се спазва изискването на закона за определен брой часове зад волана на всеки водач. Ние няма как да не издаваме билети”, изреди Панев, намеквайки, че такситата не се съобразяват с повечето от изискванията на закона. “Знаем и кои са такситата, те са 5-6, едни и същи”.
Той допълни, че е търсил съдействие от КАТ и ДАА, които да го оказвали. “В случая обаче е необходим непрекъснат контрол”.
Повод за разговора с шефа на “Тролейбусен транспорт” стана писмо от нашата читателка г-жа Димитрова, която сигнализира, че в пикови часове чака тролей почти час, а накрая идват два един след друг. Хасковлийката е снимала и двата тролея, наредени един зад друг на спирката.
“От 15 септември има изготвено ново разписание. Смятам, че графикът е плътен и се спазва. В пиковите часове някои от тролеите се движат през пет минути, други през 10 или 15. Разписанието се спазва, лично проверявам”, заяви Йордан Панев.
Помолен да коментира снимката на нашата читателка - двата тролея един зад друг на спирката, Панев призна, че това се случва понякога. “Ако сте минавали с кола от болницата до автогарата в най-натоварените часове, знаете какви са задръстванията. Ако тролеите имаха отделна лента за движение, можехме да изискваме да стигат дадена спирка на минутата. За съжаление, при нашите условия това е невъзможно”, обясни Панев.
Той показа и разписанието на тролеите. На възражението, че са трудно разбираеми, обясни: В графата е записан часът на тръгване от началната спирка. “Не можем да определим точната минута за всяка спирка по линията. Но на всяка от тях има разлепено разписанието. Не знам защо, но непрекъснато ги късат. На кого пречат?”, възмути се шефът на тролеите.
Той обясни, че пробвали да сложат листа с разписанието под плексиглас, но и него откраднали. Затова обмисляли други антивандалски варианти.
Йордан Панев уточни, че е издал заповед за ежедневни проверки на тролеите и показа протоколи от такива. В тях има отметки по няколко показателя: разписание – спазва ли се или не, хигиена – добра или лоша, камери – работят или не, баджове за водача и кондуктора, таксуване на пътници.
Попитан каква е констатацията за хигиената – в повечето случаи добра или по-често лоша, Панев отговори, че преобладават добрите констатации. И уточни, че вече всеки тролей се управлява само от двама водачи – екипаж. Така е ясно кой отговаря за даденото превозно средство.
От услугите на тролейбусния транспорт в Хасково всеки ден се възползват между 1000 и 1500 души.
Тодор Кръшков
Емилия
Незапознат
тит
А такситата със сигурност има начин да бъдат спрени , но някой не иска това !
Речният моряк от Асковската ряка
1, Безсмислено е да обсъждаме закоността на така наречените маршутки - очевидно е, че извършват незаконни превози, защото те са таксита, но не са Маршутни таксита, тоест, има разлика между такси и
маршутно такси.
В нито едно от тях не се издава касов бон, апарата дори не е включен. Ако някой е видял в тези "маршутни" таксита пуснат апарат издаващ касови бонове нека напише тук.
2. За НАП и ДАИ се отваря работа стига да имат желание да си я свършат, в което дълбоко се съмнявам.
3.Г-н Панев бива и да пробва и икономически подход, щом не среща съдействие за спазване на законите от ДАИ и НАП. Например, може да се свали ВРЕМЕННО цената на билета на 50 ст. или на 60ст. (например за 1 месец)като паралелно подобри разписанието на тролеите. Не да го сгъсти, а да се проследи пътникопотока през делничните и празничните дни и да го направи удобен за пътниците, защото тролейбусният превоз съществува за да обслужва пътниците, а не обратното. Може и да се вдигне малко скоростта, с която се движат тролеите, ако това е технически възможно. И от особена важност е да се упражнява непрекъснат и строг контрол за спазване на разписанието и отношението на служителите в тролеите към пътниците. Ако и това не помогне, значи този вид транспорт не е нужен на хасковлии, но хасковлии трябва да бъдат готови да плашат между 2 до 3 лв, на такситата и на "маршутните" таксита когато тролеите бъдат спрени.
112233
Но да се върнем на темата ...
Тролеите ще имат повече пътници ако 108 вместо при цигарена, завива към автогарата още на кръстовещето под АГО и има спирки с/у бившето Пени и военна болница. Естествено че е нужна инвестиция в изграждането на ел.мрежа или както там се нарича захранващата им система. До болницата ще е удобно да се стига със 108 от към военна болница и с 308 от към цигарена. Това ще бъде от полза за живеещите в Орфей и общината бива да помислят за такава инвестиция.
Другото което ще окаже въздействие в/у "маршрутките" и ще е в голяма услуга на орфейци е една лека промяна в маршрута на 104. Вместо само покрай Веспрем, 104 да завива надясно по Ком, на кръговото до Шел наляво по В.Левски и от Тих труд си е по стария маршрут. Това наистина ще е от обществено значение, защото ще даде достъп с обществен транспорт на живеещите в Орфей до зел.пазар, 21век и първа поликлиника, по бул.Освобождение /Кърджалийска/ до вилната зона в края на града посока Кърджали. Не е лощо транспортната комисия в общината да помисли по тази лека промяна в маршрута на 104.
Та... това са моите предложения за излизане от "кризата" с маршрутните таксита...
тях ги има защото има дупка в услугата обществен транспорт от Орфей до други части на града. Запълнете я и те сами ще окапят... Няма нужда от ДАЙ, НОЙ и т.н.
читател
Речният моряк от Асковската ряка
голямо чудене
запознат
Гошо
123