От х:

Днес в x:

Борисов в Сараево за Ердоган: Да си спомним ли цар Симеон?

Продуктивно ли е да започнем да си спомняме за цар Симеон - къде е бил и кой къде се е криел тогава? Така Бойко Борисов отговори на думи на Реджеп Ердоган.

"Преди XIII-XIV в. на Балканите също има история, също има наследници, и някои са ходили чак до Цариград. Ако си спомним за цар Симеон, всичко отива по дяволите. Това е история, днес искаме да живеем в мир", каза още българският премиер в Сараево по повод изказването на турския президент, че Босна и Херцеговина е "завещана" на Турция.

Пред председателстващия на Съвета на министрите на страната Денис Звиздич Борисов заяви още:

"От една страна интерес на Турция е да има максимално добри отношения с Европа. Огромният стокооборот, който има Турция с ЕС, е изцяло в интерес на Турция и ние го подпомагаме. Подведем ли се да коментираме подобни изказвания, те няма да дадат възможност да помръднат Балканите изобщо. Това е най-хранителната среда за националисти, ислямисти и всички останали. Това е краят".

Преди дни Ердоган припомни заръката на бившия босненски президент Алия Изетбегович, който той му е предал преди смъртта си. Ердоган разказа как ден преди смъртта на Изетбегович през октомври 2003 година той го е посетил в болницата.

„Тогава той ми каза: „Реджеп, вие сте потомци на султан Фатих. Тези земи са ви оставени от него в наследство и затова трябва да се грижите за тях“. Е, как ние днес да изоставим Мостар? Да се откажем от река Дрина? Как да се откажем от джамията на султан Фатих? Разбира се, че ние никога няма да направим това.

По думите на Борисов всяко връщане дори към недалечното минало убива всички перспективи на Балканите.

"Ние всички трябва да разберем, че трябва да гледаме напред. Не може да има неразрешени въпроси и да кажем, че когато се влезе в ЕС, те все някога ще се решат. Трябва да ги решим сега, с всички политически жертви, които трябва да се дадат“", добави той.

Българският министър-председател подчерта, че европейската интеграция на Западните Балкани зависи най-вече от лидерите на Балканите.

„Западните Балкани не могат без Сърбия, не могат без Македония, не могат и без Босна и Херцеговина. Между всичките тези държави има по някой елемент, който е като камъче в обувката. И той трябва да се реши между вас. Тук не може да очаквате помощ от Европа. Тя има своите проблеми, своите страхове. Ние като Балкани трябва да покажем, че сме готови, умни, разумни, работливи - такива, каквито претендираме, че сме", заяви още Борисов, цитиран от "Фокус".

По думите му това, че имаме различни религии е плюс и допринася за разнообразието на ЕС. Затова, според него, това не е проблем, проблем е радикалният ислям.

"Получих уверения, че тук няма. Така че колкото повече се познаваме и се опитваме да се сближаваме, толкова по-лесно можем да сложим темата „Западните Балкани“ пред проблемите в ЕС. Ние трябва да си напишем домашното и да отидем с решени проблеми“, подчерта премиерът.

По повод предложението на председателя на Европейския съвет Доналд Туск на 17 май 2018 година в София да се състои среща на държавните лидери на ЕС и Балканите, той каза:

„Това означава, че ние ги интересуваме. Ние трябва да идем на среща с решените си проблеми, защото младите хора напускат, отиват в други дестинации, остава застаряващо население и това го има като проблем във всички бивши социалистически страни и от бивша Югославия. Каквото и да ни струва като политически щети, трябва да си решим проблемите на Балканите“.

На свой ред Денис Звиздич заяви:

"Босна и Херцеговина поиска подкрепа за членство в ЕС от България. Надяваме се по време на вашето председателство на Съвета на ЕС страната ни да получи статут на кандидат за членство в ЕС".

Борисов подчерта, че на Босна и Херцеговина, а и на другите държави предстои тежка и упорита работа за членство в Евросъюза.

Двамата премиери посочиха голямото значение на икономиката и на инфраструктурата за развитие на региона. Денис Звиздич каза, че е възможно да се организира авиолиния между София и Сараево.

Звездич заяви още в отговор на въпрос, че страната му не подкрепя никаква форма на радикалния ислям.

"През последните две години нито един наш гражданин не е заминал за бойните полета на Сирия. Оттам са се върнали 56 души, които са под контрола на държавнте органи", подчерта той.

Междувременно двете страни насърчиха сътрудничеството в областта на автомобилните превози. Това стана възможно след подписано споразумение за изменение на Спогодбата между двете държави за международни автомобилни превози на пътници и товари. Документът беше парафиран от министъра на транспорта Ивайло Московски, който е заедно с Борисов в Сараево и колегата му от Босна и Херцеговина Измир Юско.  

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ma
    MAAVI PARA
    3 -3
    19:49, 27 окт 2017
    да АМА има голема разлика между 21 - и 500 години ., едните превзели територии с нашествие и битки с победи , а другите самонастанили се възползвайки се от проблемите на двама престолонаследници на Гърците които хи4 не им е било до земите

Случаен виц

Последни новини