Нов метод за лечение на исхемични мозъчни инсулти се очаква да бъде въведен в МБАЛ-Хасково. Съвсем скоро медиците в областната болница ще използват така наречената венозна тромболиза, която представлява инжекция. Организацията за лечението обаче е от особено значение, категорични са специалистите.
В тази връзка доктори от хасковската болница преминаха обучение по време на работна среща снощи. Лектори бяха доц. Росен Калпачки д.м., началник на Клиниката по нервни болести при УМБАЛ „Света Анна” – София и д-р Ивайло Петров, началник Неврологично отделение в МБАЛ- Шумен, която е в „топ 5” по лечение на инсулти.
Венозната тромболиза е разрешена в България през 2005 г., а година по-късно започва и прилагането й. Именно болницата в Шумен е сред пионерите в страната. Там тромболизата се прилага от 2009 г. До момента 120 пациенти сме лекували с това лечение, каза д-р Ивайло Петров. По думите му една трета от пациентите пристигали в болницата в много тежко състояние, силно инвалидизирани, но с помощта на тромболизата след около 7 дни се изправяли на крака и си тръгвали сами.
Двамата специалисти – доц. Калпчки и д-р Петров дойдоха в Хасково да споделят опит и добри практики с колегите си в хасковската болница. На срещата присъстваха директорът на МБАЛ-Хасково д-р Георги Гелов, заместникът му д-р Иван Иванов, както и лекари от няколко отделения – Спешно, ОАИЛ, Нервно, Клинична лаборатория, Образна диагностика, ЦСМП, Рехабилитация и инвазионисти.
Според статистиката инсултът е най-честата причина за смърт в България. Така нареченият мозъчен удар покосява всеки седми-осми българин и възрастовата граница пада. „Все по-често наши пациенти са и млади хора под 40-годишна възраст. Има случаи и при младежи на по 21-22 години”, каза доц. Калпачки. Той поясни, че понякога инсултът засяга и новородени, което пък понякога причинява детски паралич.
В голяма степен обаче инсултът засяга остарели кръвоносни съдове, в които се развива процес на атеросклероза, който ги стеснява и в тях по-лесно се образуват тромби-сиреци, които много по-лесно могат да запушат един стеснен кръвоносен съд. Когато се запуши кръвоносния съд, една част от мозъка остава без кръв, тоест инсултът означава мозъчна смърт.
Според специалистите първите 3 часа след поражението от инсулт са най-важни, тъй като в този период може да се приложи съвременното лечение венозна тромболиза, което представлява вещество, което разтваря тромба и се покрива по здравна каса. След 3-тия час обаче е вече късно да се поставя такава инжекция, казаха още лекарите. Важно е още при първите симптоми пациентът да тръгне към болницата и в рамките на час да бъде приложено лечението. За целта обаче е важно да се създаде изключително добра организация сред медиците, за да може да се реагира адекватно, категорични са доц. Калпачки и д-р Петров. Именно такава оргазнизация трябва да се направи и в хасковската болница и да започне прилагане на лечението.
Анета Кутелова
Абе
Незапознат
хасковлийка
Хорейшо
Браво
Евертъна
Първият кмет, който Цветан Цветанов *******, не можете да съборите е кмета на Хасково!
ПЕДАЛИ ОТ ГЕРБ-РАША
Евертъна
100%