25-годишният лондончанин Дейвид Хардинг изучава тайните на пчеларството в Хасково. Той е тук със своя приятел Живко Тодоров, който от 17 години живее на Острова. Живко е внук на един от запалените пчелари в Хасково – Тилко Русев, и пласира в Англия екологогичен български мед.
Дейвид се заразил по пчеларството покрай приятелството си с Живко, макар че още от малък се захласвал по пчелите. Колкото и странно да звучи, в близост до дома му в централен Лондон имало ферма, в която бил разположен и пчелин.
Тилко Русев пък е щастлив, че внукът му Живко се е запалил по пчеларството и ще продължи да развива пчелина му.
“След като се запалих, преди три години реших да си хвана рояк. Много хора ме разубеждаваха, като ми обясняваха, че това е почти невъзможно за новак в занаята. Но един ден, докато ремонтирах стари кошери, усетих как точно зад гърба ми накаца рояк пчели. Една дори кацна на устната ми. Тогава разбрах, че това е знак”, разказва Живко.
Младежът се е заел да помага на дядо си в пчелина и всяка година прекарва по няколко месеца в Хасково. “Преди три години тук имаше 10 кошера, сега са 50. Още 10 имам и в Бяла река”.
Живко продава в Англия меда, добиван в Хасково. “В магазините в Англия няма чист мед. В продукта има между 5 и 8 процента мед, останалото са различни добавки. Когато давам на клиенти англичани да опитат от нашия мед, те изпадат в потрес: “Досега какво сме яли?”. Вкусът е съвсем различен”.
В магазините на Острова бурканче мед върви по около 3 паунда. Чистият български мед пък се продава на цени, тръгващи от 15 паунда. “Има и мед, който струва по 50 паунда за бурканче от 300 грама”, обяснява Живко.
Дядо и внук посвещават в тайните на пчеларството госта си Дейвид, който е прилежен ученик и с удоволствие попива опита им. От днес те зазимяват кошерите в пчелина край Хасково, забулени с мрежи. Живко казва, че предпочита да навлиза в пчелина без да слага маската, макар все пак да му е подръка. “Пчелите усещат. Когато си добронамерен и внимаваш да не настъпиш някоя или да разбуташ кошера, няма да те ужилят”, казва младият пчелар.
Той е амбициран да създаде пчелин и в Англия, въпреки по-влажният климат там.
Тодор Кръшков
филанкишията
Незапознат
кенанец
123
Савчето
Бяла река
verato