Петокласници от хасковската ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ преминаха първи стъпки в програмирането днес. Домакин на обучението е Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ по повод Европейските дни на програмирането (7-22 октомври).
Учениците бяха запознати с работата на робота Финч, който в превод означава сойка. Той представлява мишка, която се командва и управлява от компютъра. Самият робот изпълнява зададените му действия – да се върти да свири, свети в различни цветове, да танцува и да рисува.
Обученията целят да повишат обществения интерес към програмирането и интернет технолигиите, обясни IT-специалистът на хасковската библиотека Огнян Генов, който води заниманията в детския отдел.
Семинарите са организирани от Посолствто на САЩ в България и фондация „Регионални библиотеки – България“ в сътрудничество с регионалните библиотеки в страната, сред които е и хасковската, която разполага с 5 робота, дарени от Посолството на стойност 500 долара.
Работата с робота Финч от 2 години е въведена в американските училища, каза директорът на хасковската библиотека Кирилка Страшникова. Тя поясни, че от миналата година навлиза и в България чрез извънкласни занимания. Подобно обучение се провежда за втора година в библиотеката в областния град. Семинари ще се проведат и пред други групи ученици в седмицата на програмирането.
Анета Кутелова
Робокоп
КЕНАНСКИЯ МАЙМУН
ами на чинките , кадънките , овесарките :))
...
Посмъртно грешен превод :))
..
Сойката е джей на инглиш
.... Например торонто блю джейс - сините сойки от торонто - бейзбол отбор :))