От х:

Днес в x:

Водата на Марс скара учени

Част от американските учените, които участват в проекта, свързан с космическия апарат "Феникс", изследващ Марс, не са съгласни с доводите на колегите си, че на планетата има течна вода и това се вижда от снимките, направени от апарата, съобщи Асошиейтед прес.

Те са поместили доводите си на сайта Space.com. През февруари група от 22-ма учени, ръководени от Питър Смит, съобщи, че космическият апарат "Феникс" може да е направил първите снимки на течна вода на Марс.

Ставаше дума за капчици, които се виждат на крака му по време на кацането.

Перхлоратните соли от повърхността на Марс могат да поддържат водата в течно състояние и при температури под нулата, заяви групата учени на Смит, работеща по проекта.

Заради този ефект е възможно на много места под повърхността на Марс да има джобове течна вода.

Дори и тя да съществува обаче, сигурно е прекалено солена, за да има в нея познати форми на живот, заявиха специалистите. "Феникс" изпрати снимка със загадъчни петна на единия от краката си няколко дена след като кацна на Марс на 25 май 2005 г.

През следващите седмици петната нараснаха. Оттогава учените, които работят по мисията, обсъждат от какво може да са те. Едната от хипотезите на Смит и екипа му бе, че те са капчици солена вода, нараснали от абсорбирането на пара от атмосферата.

На площадката, където кацна "Феникс", не може да съществува течна чиста вода. Температурата там не надхвърли минус 20 градуса Целзий през петте месеца на мисията. Солената вода обаче може да остане течна при много по-ниска температура, заявиха специалистите.

Втората хипотеза бе, че капчиците може да са получени и от лед, стопен от двигателите на апарата.

Лабораторните опити показаха, че те може да са стопили милиметър или повече от повърхността и капчици да са попаднали върху крака на апарата. Ако в капчиците е имало перхлорат, през деня те са оставали течни, но през нощта са замръзвали.

Възможно е обаче и капчиците да са от вода, смесена с перхлорат, която вече е била течна, твърдяха учените. Първата версия на екипа на Смит бе за вода, защото солта е хигроскопична, т.е. тя привлича водата. Затова на Марс капчиците солена течност биха привличали парите от атмосферата.

Това обяснява защо те нарастват с времето, казаха през февруари специалистите. В другата група учени е Майкъл Хетч, основен конструктор на микроскопическия и химически модул MECA, с помощта на който бе открита марсианската сол.

Тя смята, че твърдението за течна вода на Марс е преждевременно. Предположението, че на краката на апарата има именно капки солена вода, е оправдано от гледна точка на физиката, но "много по-малко вероятно от по-простите обяснения", каза Хетч.

Хетч и хората от неговата група твърдят, че температурата на мястото на кацането на "Феникс" не е достатъчна, за да има вода в течно състояние, пък била тя и концентриран перхлоратен разтвор. А нарастването на капките учените обясняват като артефакт на снимките, направени с достатъчно ниско разширение.

Според Хетч, странните образования са възникнали при преминаването на водния лед от твърдо директно в газообразно състояние при попадане на слънчеви лъчи върху него.

Сблъсквайки се със студените крака на "Феникс", парите "прилепват" към тях и формират въпросните заснети от апарата структури, казват изследователите от втората група.

Хетч подчерта също, че неговите съображения също не са "последна инстанция", а истината ще бъде установена при по-нататъшни изследвания на данните, получени от "Феникс".

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини