От х:

Днес в x:

Правителството ще бори бюрокрацията с още бюрокрация

Месец и половина след като обяви тотална война на бюрокрацията, правителството реши, че за да постигне пълна победа, е нужно да създаде още бюрокрация. Новото чудо се нарича регулаторен борд и негов главнокомандващ ще е вицепремиерът Томислав Дончев, стана ясно след вчерашното заседание на правителството. Бордът щял да прави периодични прегледи сектор по сектор за излишните регулаторни режими за бизнеса и за гражданите и щял да дава становища и препоръки кои лицензи, разрешителни, удостоверения и декларации да останат и кои да се премахнат. 

Парадоксалното е, че вече съществува държавен апарат, създаден точно да се занимава с голямата тема за паразитните структури, армията чиновници и бюрократичната тежест. Към Министерския съвет има цял Съвет за административна реформа (САР). Регулаторният борд ще бъде придатък към САР. От правителственото съобщение не става ясно защо е необходимо да се създава администрация в администрацията. По-късно вчера от кабинета на вицепремиера Дончев обясниха за в. "Сега", че бордът ще е скромно колективно тяло, в което заседават 5-7 души. То щяло да действа наред с трите работни групи, които и сега функционират в рамките на Съвета за административна реформа.

Вчера правителството реши вицепремиерът Томислав Дончев да оглави не само борда, но и самия Съвет за административна реформа. Шефът на Агенцията за електронно управление Росен Желязков пък става член на САР.

Идеята за борд, който да "пресява" излишната бюрокрация, бе лансирана именно от Томислав Дончев на предишно заседание на кабинета, посветено на необходимостта от спешни мерки срещу административния тормоз над гражданите и фирмите. Тогава вицепремиерът обясни, че трябва да има звено на ниво Министерски съвет, което да дебне всяка промяна в нормативната база и да натиска спирачката, ако се предвижда увеличаване на административното бреме. Дончев дори упрекна колегите си министри, че докато говорят за намаляване на бюрокрацията, сами предлагат нови тежести: "Вие процедирате нови актове, в които предвиждате нови режими и нови изискуеми документи. И това е факт в същия момент, в който ги намаляваме".

Съветът за административна реформа съществува от 2009 г. Доколко ефективно е работил, показва статистиката, представена от самото правителство - в момента има 1422 административни услуги и режими, за които се изисква представянето на 5985 документа. Тази бюрокрация изяжда на българските данъкоплатци по 26 млн. часа годишно.

Управляващите по принцип имат слабост към създаването на бордове. Единственият, който работи успешно у нас, обаче е валутният. Всички други експерименти с такова име не могат да впечатлят с резултати. Малцина например се сещат, че в България има енергиен борд. Очакваният с много надежди фискален борд също е почти незабележим и не оправдава очакванията. Преди месеци се роди и идеята за изборен борд, но залезе още в зародиш. 

ЗАСТОЙ

През юни премиерът нареди летните отпуски на министри и чиновници да бъдат отменени, докато не кажат как ще премахнат опашките пред гишетата. "Войната ще е голяма, съпротивата на администрацията е огромна. Или ще работим в полза на гражданите и бизнеса, или ще си ходим", обяви Бойко Борисов. И предупреди: "Който от министрите забележа, че не е прегърнал идеята, си отива". 

След първоначалната активност последва затишие. Само след седмица депутати излизат в лятна ваканция, което означава, че нищо няма да се промени до есента. Иначе министрите декларираха, че през септември ще са готови промените, които ще премахнат 12 документа на хартия, а чиновниците ще си обменят онлайн данните от 8 регистъра на различни ведомства, които ще се свържат електронно. Става дума за удостоверения от Търговския регистър, Имотния регистър, БУЛСТАТ, Регистъра на задълженията към митническата администрация, Регистъра на актовете за граждански брак и др. А само за премахването на изискването да се предоставя свидетелство за съдимост е нужна промяна на над 40 закона и повече от 240 наредби

Не е ясно какво се случва с изработването на необходимите наредби на МРРБ и правосъдното министерство, за да има свързаност между Имотния регистър и кадастъра. Нито пък за свързаността на КАТ.

Няма информация и какво се случва с обещаните от отделни министри премахвания на отделни такси и документи. Само министърът на икономиката Емил Караниколов обеща отмяната на 21 такси и намалението на 67. Няма информация и дали са проведени срещи с кметове и областни управители, за да се премахнат незаконно въведените режими и такси.

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини