От х:

Днес в x:

Тройна заплаха за Меркел на Г-20: Путин, Ердоган, Тръмп

а Ангела Меркел срещите като форума на Г-20 в Хамбург обикновено са възможност да блесне. Тази обаче идва с голяма доза неприятности.

Дългогодишната германска лидерка е известна като "канцлера на срещите на върха" - "Гипфелканцлер" - заради способността си да превръща съвещанията със световните лидери в изборни успехи. За да повтори подвига тази седмица, тя ще трябва да изпълни сложна акробатика, пише "Политико".

Служители от Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлерката казват, че са установили "три критични променливи", които могат да се развият доста зле в Хамбург: руският президент Владимир Путин, турският президент Реджеп Ердоган и американският президент Доналд Тръмп.

Предизвикателството за Меркел е да отстоява позициите си пред тази котерия от самоуверени авторитарни лидери, като същевременно укротява страстите и в качеството си на домакин на срещата на върха насочва 19 страни плюс Европейския съюз към приемлив компромис в заключителното комюнике на форума.

Ако тя се провали в някоя от тези задачи, има опасност да изглежда слаба при последната си поява на световната сцена, преди германците да гласуват на парламентарните избори през септември.

"Питаме се: какво ще стане, ако срещата бъде неуспешна, защото Тръмп блокира всичко?", каза висш представител на ХДС, участващ в кампанията на Меркел. "Тогава няма да го има бонусът "Гипфелканцлерин" и всичко ще се развие по друг начин."

Меркел продължава да наблюдава

От тези "три критични променливи" най-лесната за управление вероятно е Путин. До неотдавна руският президент, който преди време отлично се възползва от страха на Меркел от кучета, като доведе лабрадора си на една среща, щеше да е главното главоболие на германските служители.

Отношенията между Русия и Германия са доста напрегнати, откакто Кремъл анексира Кримския полуостров от Украйна през 2014 г. Година по-късно Европейският съюз наложи санкции на Москва заради подкрепата й за сепаратистите в Източна Украйна.

Но този път тревога буди не толкова руският президент, колкото с кого ще се срещне той. На форума в Хамбург ще се състои първата лична среща между Тръмп и Путин, откакто Тръмп стана президент на САЩ.

На предвидената за утре официална двустранна среща може да хвърчат искри. Интересът е голям след твърденията за руска намеса в американските избори. А никой от двамата мъже вероятно няма да приеме да бъде засенчен от другия.

Проблемът за Меркел е, че това е събитието на форума, върху което тя има най-малък контрол. Меркел разговаря наскоро по телефона и с двамата и ще се срещне лично с Тръмп, преди да се види с Путин. Но в деня, когато те ще се срещнат, тя до голяма степен ще остане на заден план. "Не можем да направим кой знае какво, освен просто да чакаме да видим какво ще се случи, а после да реагираме", каза друг служител на ХДС.

Какво ще направи Ердоган?

Да се справи с Ердоган може да се окаже по-голямо предизвикателство. Отношенията на Меркел с турския президент се влошават от миналото лято, когато германският парламент разгневи Анкара, като прие резолюция, определяща избиването на арменци от османските турци през 1915 г. като геноцид.

Напрежението се повиши още повече през март, след като Берлин спря няколко митинга в Германия в подкрепа на конституционен референдум, целящ да увеличи правомощията на Ердоган. В Германия живеят около 3 милиона етнически турци, почти половината от които имат право да гласуват в Турция, а Ердоган ги смята за свой електорат. Той реагира гневно на забраната, като обвини Берлин в "нацистки практики". Турция също така спря посещения на германски депутати в нейната военновъздушна база "Инджирлик", използвана от германските войски за борбата с ИДИЛ.

През юни Анкара отправи официално искане да бъде позволено на Ердоган да направи обръщение към турските граждани в кулоарите на форума в Хамбург и това беше възприето от Берлин като още една провокация. Искането бързо беше отхвърлено, но служители се тревожат, че турският президент може все пак да организира среща в турско консулство в Германия, където Берлин няма юрисдикция.

"Чувам и чета слухове за възможни изяви в консулствата чрез видеовръзка или нещо такова", каза в понеделник говорителят на германското външно министерство Мартин Шефер. Той подчерта, "че германското правителство трябва предварително да бъде уведомено за подобни прояви".

Дилемата на Тръмп

Най-вероятно най-много главоболия на Меркел ще създаде американският президент. "Меркел трябва да успее да не влезе в сблъсък с Тръмп, като същевременно се придържа към своите принципи", каза президентът на Института за световна икономика в Кил, Германия, Денис Сноуър.

Канцлерката планира да проведе лична среща с Тръмп довечера преди официалното начало на форума, потвърди в понеделник говорител на германското правителство.
Очаква се тя да съсредоточи разговора върху области, в които Тръмп показва, че смята за важно многостранното сътрудничество, например борбата с тероризма. Но различията между двамата лидери вероятно ще излязат на преден план.

Правителствени служители в Берлин казват, че според тях Тръмп ще използва първото си посещение в Германия, за да се оплаче от търговския излишък на страната и да поиска Берлин да харчи повече за отбрана, повтаряйки критиките, които отправи по време на предизборната кампания, на среща с Меркел във Вашингтон през март и по-наскоро в края на май, когато каза пред участниците в среща на върха на НАТО в Брюксел, че "германците са лоши, много лоши".

Подобна конфронтация може да бъде дваж по-деликатна за Меркел. Тръмп е доста непопулярен сред германците за разлика от предшественика си Барак Обама, който все още е посрещан от въодушевени тълпи, когато идва на посещение. А отстояването на позициите пред американския президент се превръща във важна тема на предизборната кампания.

Малко неща биха навредили повече на усилията на Меркел за преизбиране от създаването на впечатление, че отстъпва пред Тръмп на световната сцена.

Балансиране

Социалдемократическият съперник на Меркел Мартин Шулц от месеци се опитва да извлече полза от непопулярността на Тръмп в Германия. В края на миналата седмица той засили натиска, като подчерта в интервю, че "е необходимо германският канцлер да има куража да влезе в конфликт с американския президент".

В отговор на натиска на Шулц Меркел втвърдява своята реторика. Миналата седмица тя отвърна на подновените критики срещу търговския излишък на Германия, като изтъкна работните места, които германските компании създават в САЩ. Два дни по-късно тя намекна, че позициите на Вашингтон в областта на търговията и околната среда не са в синхрон с все по-глобализиращия се свят.

Засега стратегията й е успешна: подкрепата за канцлерката се увеличава в анкетите, в които нейните консерватори водят с над 15 процентни пункта пред социалдемократите на Шулц.

В Хамбург обаче Меркел ще е с вързани ръце. Вместо да участва в предизборната кампания, тя ще се занимава с хореографията на форума, чиято кулминация ще бъде съвместно комюнике, представящо възгледите на събраните лидери. Ако не успее да постигне нещо, което да вдъхва доверие, нейното лидерство ще бъде представено в лоша светлина. И край с Гипфелканцлерин.

За да превърне форума в успех, Меркел трябва да намери начин да отстоява позициите си пред американския президент, като същевременно насочва неговото внимание и това на германските избиратели към области, в които има съгласие, и успоредно с това се справя с неизбежните разсейващи фактори на среща на 20 от лидерите с най-голямо его в света. Това вероятно няма да е лесна задача.

 

Източник: http://www.dnes.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини