Двама професори от БАН пиха от водата в Помпена станция 1 на Хасково днес, за да покажат, че хората не трябва да изпадат в паника, заради засечените преди време нередности. Проф.Радослав Наков, директор на Геологическия институт при БАН. и проф. Алексей Бендерев, ръководител на секция „Хидрогеология“ в Института в присъствието на тримата наблюдаващите прокурори по образуваното досъдебно производство, в което се търси истината за хасковската вода Николай Трендафилов, Тереза Скорчева и шефът на Районната прокуратура в Румен Сираков взеха проби от водата за експертиза.
Освен двамата геолози, в изготвянето на експертизата ще участва и проф.Александър Стрезов, който е от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН.
Досъдебното производство се води към настоящия етап с работно обвинение е по член 353 А, търси се длъжностно лице, което е укрило информация за водата в Хасково, поясниха наблюдаващите прокурори.
Първото място, от което учените взеха водните проби за комплексната експертиза, е от Помпената станция 1, където имаше отчетено превишаване на концентрацията на уран и алфа активност. Втората проба ще бъде взета от среда между мината, която е съществувала преди години и Помпената станция, обясни прокурор Сираков. Той посочи, че заданието към експертите е да отговарят на няколко въпроса: има ли превишаване на допустимите норми на уран и алфа активност, съгласно изискванията на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, както и на Наредба №1 за проучване ползване и опазване на подземните води.
Цялостната комплексна експертиза, която върви, ще обхване периода от 2010 година до днес.
Прокуратурата е изискала всички съществуващи проби от лабораториите и институциите за този период. Не само отчетените на хартия, но и реалните, тъй като те се пазят в период от пет години от институциите, поясни районният прокурор.
“Всички проби, които са правени от всички лаборатории са изискани, всички институции, които са се занимавали с мониторинга на водата от 2010 г до настоящия момент, ще бъдат изследвани. Изискваме не само документи, но и водената в периода кореспонденция между Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите, както и институциите, които отговарят за водата и осъществяват проби за годността й- РЗИ-Хасково, РЗИ-Пловдив, ВиК -Хасково, Басейнова дирекция.“
Причината да се изиска кореспонденцията между институциите е за да се установи имало ли е знание за превишаване на нормите и какво е предприето.
По-голямата част от документите вече са събрани, назначена и приложена по делото е техническа експертиза. Разпитаните до момента свидетели са над 50. Делото се очертава като доста обемно, до момента то е в 15 тома или 5 000 страници, които се очаква да набъбнат още. Заради огромната работа, която трябва да се свърши, срокът на разследването е удължен от два на четири месеца- до 19-ти август.
Проф. Алексей Бендерев, ръководител на секция „Хидрогеология“ в Геологическия институт при БАН
Днес взехме водни проби за различни показатели. Първо на място в помпената станция определихме показатели, които се изменят във времето, като температура и киселинност на водата и т.нар. специфична електропроводност, която характеризира колко количество разтворени вещества има във водата. Тези три показателя са добри.
След това взехме проба за различни радиокативни изотопа, като Уран 234, 235, 238, за радии и други. Взехме и трета водна проба за определяне на т.нар. макро и микро състав-това е за съдържанието на различни химически елементи, които се срещат най-често във водите. А в малки шишета взехме проба за тежки метали. Тъй като те не са устойчиви във времето, консервирахме ги с концентрирана азотна киселина. Пробите ще бъдат изпратени в лаборатория, която допълнително ще бъде уточнена с прокуратурата.
Най-продължителният анализ е за радиоактивността.
Ще вземем и проби от урановата мина, задачата ще е трудна да анализираме от къде идва урана, засечен във водата, защото трябва да се запознаем с много предварителна информация, която е собственост на различни институции, но се надяваме прокуратурата да ни съдейства за достъпа до тази информация.
Като учен за мен всеки един случай е интересен. Този в Хасково също.
Но държа да кажа-България е страна, която е богата на уран, има го на много места. Дори, когато ходите по планините, може да ви се е случвало да пиете вода от някои изворче, което е било с по-висока концентрация на уран, отколкото е тук в Хасково.
Поф. Радослав Наков, директор на от Геологическия институт при БАН
Не трябва да се домонизира урана, той си съществува в природата, като естествен елемент и ние се сблъскваме с него навсякъде. Просто за хората звучи много страшно, като се каже „уран“, а има толкова други елементи, които са тежки метали и са не по-малко опасни. Манганът, например. Затова не бива да се прави в никакъв случай директна връзка между бившия уранодобива и откритите наличия на уран във водата.
Аз самият съм започнал своята кариера в уранодобива и нито за миг не съм се страхувал. Имаше хора, които пиеха от извор, върху който имаше уранова чиста руда и доживяха до старини.
Красимира Славова
гражданин
001
001
камера
John
Зрителя
John
Келеш
Зрителя
Аз
Асдг
Да, ама
кЕНАНСКИЯ МАЙМУН
Гражданка от "Мл.хълм"