От х:

Днес в x:

Вацлав Клаус: Време е да започнем подготовката на Чехия за напускане на ЕС

Удари часът за започване на подготовката за излизане на Чехия от ЕС. Това каза бившият чешки президент Вацлав Клаус по повод решението на Европейската комисия /ЕК/ да задейства наказателна процедурата срещу Унгария, Полша и Чехия заради отказа им да приемат мигранти по квотите на ЕС.

"Категорично и принципно протестираме срещу решението на ЕС. Протестираме заради натиска и желанието да ни принудят да бъдем послушни", каза бившият държавен глава. Според него случващото е в "нарушение на европейското законодателство и това показва какво точно иска Европейският съюз от чехите".

"Отхвърляме аргументите, че трябва да бъдем на масата за преговори когато се приемат решения, че трябва да бъдем в твърдото ядро на ЕС. Ние и в момента участваме при взимането на решения, но ние не решаваме. Те пренебрегват нашият глас. Нямаме нужда и не искаме еврофондове", каза още Клаус и добави: "Дойде време да подготвим страната за напускането на ЕС. Това е единственото спасение за родината ни, която сме наследили от нашите предци и сме длъжни да я предадем на бъдещите поколения".

Чехите са сред най-големите евроскептици в региона, но 60 на сто от тях не искат да напуснат ЕС, сочи последното социологическо проучване в страната.

Чешкият министър на външните работи Любомир Заоралек също остро осъди поведението на ЕК. "Солидарността не означава да повтаряме грешките. Може да бъдем лицемерни - да взимаме тези хора, които след това ще избягат, а ние да твърдим, че сме изпълнили задължението си. Ние не желаем да провеждаме подобна политика", каза още Заоралек.

БГНЕС припомня, че наказателната процедурата срещу Унгария, Полша и Чехия заради отказа им да приемат мигранти по квотите на ЕС предвижда наказания с големи глоби. Най-тежко е наказанието от лишаване на право на глас в Съвета на ЕС. То още не се е прилагало. През есента на 2015 година ЕС взе решение да приеме на своя територия 160 000 мигранти и бежанци, които тогава се намираха в Гърция и Италия. Разпределението трябваше да стане на квотен принцип, а квотите се определяха според населението на съответната страна-членка и други фактори. Полша се задължи да приеме 7000 души, Чехия 1600, Унгария 1300, Словакия 900 души.

Днес тези страни се обявяват срещу това решение. В началото на годината ЕК започна преговорите с „непослушните“ страни-членки, за да разреши проблема извънсъдебно, но не постигна резултати. Последните две години Полша и Унгария не приеха нито един мигрант, Чехия прибра 12, а Словакия 16 души.

Основен критерий за дисциплинарните действия срещу трите страни от Вишеградската група стана отказа им да поемат каквито и да е задължения към мигрантите през последните 12 месеца. Словакия избягна тази участ, защото изрази готовност да приеме ограничен брой мигранти.

 

Източник: bgnes

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Зе
    Зевзек
    1 0
    15:50, 14 юни 2017
    Браво на чехите,а ние се натискаме тепърва да влизаме в Шенген.За какъв дявол ни е?
Последни новини