От х:

Днес в x:

Странната държава Косово избира нов парламент

Изображение 1 от 4

    Косово, в което се провеждат предсрочни парламентарни избори, продължава да се бори да наложи национална идентичност.

    Провъзгласена през 2008 г., неговата независимост от Сърбия е призната от повече от 110 държави, но балканската страна все още няма място в Обединените нации поради руското вето.

    Сръбската конституция продължава да претендира за прилагането й в бившата провинция, чието население е предимно от етнически албанци.

    Кърпа за знаме

    На знамето на Косово има контурите на неговата територия и шест жълти звезди - представляващи шестте основни етнически групи - на син фон.

    Дизайнът подигравателно е наричан „пешкир“ от етнически албанци, които вярват, че е приет до голяма степен, за да задоволи западните покровители.

    Знамето, което се развява над цялата страна, на кръстовища и по крайпътни пътища, както и в бизнеса и домовете, е това на Албания - черен двуглав орел на червен фон.

    Косовските албански официални лица твърдят, че това не е мечта за "Велика Албания" - концепция, редовно осъждана от Сърбия, а привързаност към албанския народ и култура.

    В районите на Косово, където се намират етническото сръбско малцинство, "кърпата" рядко се вижда, а цветовете на сръбското знаме доминират.

    Странни числа

    Косово има толкова много избиратели в избирателния си списък, колкото са и жителите му: около 1,8 милиона. Това предизвиква шеги сред гражданите, че това е знак за напреднала демокрация, където дори бебетата могат да гласуват.

    Според анализатори броят им може да се обясни с факта, че списъците не са актуални - несигурност, която предизвиква подозрения за изборна измама.

    През 2010 г. международните наблюдатели денонсираха измама в "индустриален мащаб" в района на Дреница в централно Косово, крепост на Демократическата партия на Косово (ДПК) на президента Хашим Тачи, най-могъщия политик в страната, който бе партизански водач по време на конфликта с Белград в края на 90-те години на миналия век.

    Опозицията смята, че всъщност има само около 1,2 милиона гласоподаватели. Избирателните органи посочват наличието на голяма диаспора на Косово, оценявана на около 400 000 души, но отново няма официални данни.

    Безработицата е друга област, в която статистическите данни са лоши. През 2008 г., когато беше обявена независимостта, тя беше в сериозното измерение от 43%.

    Отиващото си правителство казва, че този процент вече е спаднал до 27,5%.

    За икономистите в страната единственият фактор, който може да доведе до намаляване на безработицата, е емиграцията, а не развитието.

    Въпреки това преселение, безработицата все още се оценява на 35% от Програмата на ООН за развитие (ПРООН). При младите хора този показател се увеличава до 60%, 56% сред жените и 90% сред ромите.

    Катедралата и джихадистите

    Косовското население е 95% мюсюлманско, но в страната се намира и една от най-големите католически катедрали на Балканите, кръстена на наскоро обявената за светица майка Тереза, етническа албанка, роден в съседна Македония.

    Бившият президент Ибрахим Ругова, наречен "бащата на нацията", иска сградата да бъде символ на признанието на Запада, който го подкрепяше в борбата му за независимост.

    Докато повечето от мюсюлманите практикуват умерена форма на исляма, Косово е изправено пред повече от 300 свои граждани, които водят свещена война (джихад) в Сирия и Ирак – сред най-високите числа, съотнесени на глава от населението, в която и да е от европейските държави.

    Косовските власти са укрепили законодателството и са извършили арестите на редица високопоставени лица в опит да изкоренят предполагаеми радикални ислямистки мрежи.

    Джудистка героиня

    Миналото лято 25-годишната джудистка Мажлинда Келменди изкара сънародниците си по улиците, когато спечели златото в Рио де Жанейро. Това беше първият олимпийски медал за Косово и бе приветстван като важна стъпка в усилията за постигане на международно признание.

    Косово стана член на Международния олимпийски комитет през 2014 г., което въобще не беше добре прието от Сърбия.

    Друго знаменателно събитие беше играта на отбора по футбол на Косово с този на Финландия в квалификацията за Световната купа миналата година.
     

    Източник: bgnes

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини