Девет бележити хасковлии да бъдат обявени посмъртно за почетни граждани, предлага в докладна записка до ОбС групата съветници на ГЕРБ.
Това са Стойчо и Кица Марчеви, Недялка Симеонова, Аспарух Лешников, Александър Паскалев, Георги Чалбуров, проф. Любомир Тенев, Нестор Марков и Михаил Минчев.
Делата и заслугите на всички тях са описани подробно в предложението. Стойчо и Кица Марчеви даряват на община Хасково близо 4 милиона тогавашни лева, много сгради в центъра, отделно завещават значителни суми на различни благотворителни организации. Жестът на индустриалците от началото на миналия век ги нарежда до най-знаменитите дарители в новата история на България като братята Христо и Евлоги Георгиеви. Днес името на Стойчо и Кица Марчеви носи гимназията по механо и електротехника, а зданието на техническото училище е било построено с даренията на семейство Марчеви. Дарителският фонд, завещан от Стойчо и Кица Марчеви към края на 40-те години възлиза на близо 5 млн. лева. През 1949 година фондът е национализиран и парите влизат в държавния бюджет.
Недялка Симеонова е другото бележито име, което ще бъде почетено. Името на световноизвестната цигуларка днес носи международният конкурс за млади цигулари, който се провежда ежегодно в Хасково.
Аспарух Лешников, най-известният български певец в средата на миналото столетие. След 1944 година изпада в немилост, защото комунистическата власт смята изкуството му за буржоазно-упадъчно. За да се прехранва, певецът става метач. Когато през 60-те години го канят в тогавашната ГДР на престижен форум и му връчват награда за принос … към немската култура, българските власти свалят забраната над името му и „Балкантон“ издава дългосвиреща плоча с най-добрите песни на българския славей, както е наричан по света. Посмъртно е удостоен с орден „Кирил и Методий“.
Читалище „Заря“ всяка година организира конкурс за стари градски песни „С името на Ари“.
Александър Паскалев е другото име, записано със златни букви в историята на Хасково. Първият български модерен книгоиздател, издал в красиви томчета големите поети и писатели на България, както и преводи на световните класици, умира забравен и в лишения в Хасково. И до днес гробът му в Кенанските гробища е неизвестен.
Георги Чалбуров е сред най-големите български тютюнотърговци и благотворители. Народен представител, министър, осъден от Народния съд на доживотен затвор, впоследствие освободен, той умира през 1960 година, а през 1996 година Върховният съд отменя по реда на надзора присъдите на стотици осъдени от Народния съд, сред които и Чалбуров.
Професор Любомир Тенев е друг бележит хасковлия, останал без почести в родния си град досега. Най-известният ни театрален критик, заместник-ректор и ректор на ВИТИЗ, автор на множество проникновени студии за театъра и сцената, проф. Любомир Тенев е сред знаковите имена в българската култура.
Нестор Марков е възрожденски деец, просветител и революционер, един от „строителите на съвременна България“, роден в хасковското село Криво поле.
Огромна е заслугата му към съвременната лексикография, неговите речници продължават да се преиздават, получават и международно признание – удостоен е с почетно звание от френското министерство за просвета и изящни изкуства.
Михаил Минчев е революционен деец, член на революционния комитет, осъден на заточение по случая с покушението срещу чорбаджи Ставри. След Освобождението става първият кмет на Хасково.
Предложението за обявяването на тези знаменити хасковлии за почетни граждани ще се гласува на сесията на ОбС в петък.
Haskovo.net
Няма живи
Даааааааааа
маймуна от кенана
🇧🇬
🇧🇬
мастикаджия
Хулиган