Ловец на пойни птички за малко не попадна под ударите на закона. Мъжът, за който е подаден сигнал, че е заложил капан за песнопойците в горичката край хасковския квартал „Орфей“, е успял да се измъкне под носа на екоинспекторите по биоразнообразието от РИОСВ, дошли на проверка на място. Нарушителят е избягал при появяването им и не е установена самоличността му. На посоченото в сигнала място е открит специално изработен кафез за улов на пойни диви птици. Вътре е открита птица от вида кадънка, наричана още щиглец или кардарина. Птичката е била в добро състояние и незабавно е пусната на свобода. Еколозите предполагат, че конкретната цел на улова е търговия. Небезизвестен факт е, че в южната ни съседка Турция пойните птички вървят много скъпо, на почти петорна цена от тази в нашенските зоомагазини. Причината е, че според традициите на съседите при годеж или обяснение в любов се подарява сладкогласна птица като свидетелство за намеренията.
Празният вече капан от улова е конфискуван и ще бъде унищожен след приключване на случая, обясняват от РИОСВ-Хасково.
Проверка на място след подобен сигнал е извършена и в началото на април в района на централен гробищен парк в Хасково, но тогава не е установено нарушение.
Случаите за поставяне на капан за пойни птици в различни гористи места край града предизвика широк дебат в социалните мрежи. Според подателя на сигнала нарушителят и в двата случая е един и същи човек, който се занимава с улов и търговия на пойни птици.
Всички диви пойни птици са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Улавянето, притежаването, продажбата и убиването им представлява административно нарушение, а глобата за такова нарушения за физически лица е от 100 до 5 000 лв., а за юридически лица от 500 до 10 000 лева.
Красимира Славова
Боляровец
гражданин
До боляровец и гражданин
От години ги лови