Индустриалната зона, в която община Хасково се стреми на превърне терените на бившото летище край с Узунджово, представлява инвеститорски интерес за бизнеса от турския град Черкезкьой заради добрата инфраструктура и стратегическото място, на което се намира. Това обяви председателят на Търговската палата на Черкезкьой Сюлейман Козува. Заедно с председателят на Общото събрание Таха Юлкер те подписаха днес в областна администрация с председателя на Хасковската търговско –промишлена палата Янчо Янев договор за сътрудничество между двете бизнес организации.
В Хасково на първата опознавателна среща гостува делегация от турска страна, а на подписването, на което символичен домакин беше областният управител на Хасково Минко Ангелов, присъства и кмета на града Добри Беливанов, както и генералния консул на Турция в Пловдив Хусейн Ергани. Преди церемонията за парафиране на документа беше проведена и работна среща. Именно на нея кметът Беливанов представи пред турския бизнес възможностите за инвестиции в Хасковско, както и наредбата, която стимулира вложенията в общината, приета през миналата година от местния общински съвет. Презентацията му видимо обърна вниманието на гостите.
Край Черкезкьой, който е само на 222 км. от Хасково, е една от най-мощните индустриални зони в Северна Турция. Тя е разположена на 12 млн. кв. м. площ с близо 500 промишлени парцела, на които работят над 250 фабрика с над 100 000 работници, отбеляза бившият кмет на Черкезкьой, който е член на палатата и инвеститор от туристически сектор, както в Турция, така и в Хасковските Минерални бани д-р Ремзи Гарип.
Заради възможността за работа, само през последната година населението на града се е увеличило с 20 000 души. Въпреки това работната ръка никога не достига, призна предс. на Общото събрание на Търговската палата на Черкезкьой Таха Юлкер. Той посочи, че зоната се развива и откъм нови технологии, а това налага все по-често на дневен ред и проблема с висококвалифицираната работна ръка. Затова и Търговската палата е построила вече едно училище, а в момента изгражда и второ, което след завършването, ще бъде дадено, както и предходното, на държавно управление за обучението на необходимите за бизнеса кадри. В тази посока и предвид новите предприятия, които ще отворят врати между Хасково и Димитровград, Юлкер посъветва още отсега да се мисли за кадрите. Това налага и промяна в образователната местна система на професионалните училища откъм създаването на учебни специалности в синхрон с търсенето на квалификациите.„При нас се получи така, че започнахме рано да работим в тази посока, но все не успявахме да достигнем темповете на строежите на заводите, разкриването на работните места и търсенето на кадри. Защото за обучението на един млад човек се изисква време”, сподели опит Юлкер.
Един от първите проекти, по който двете палати на Хасково и на Черкезкьой ще работят е за екологичната отговорност на фирмите.
На финала на срещата областният управител Минко Ангелов и кмета на Хасково Добри Беливанов получиха за витрините на администрациите си почетния знак на Търговската палата на Черкезкьой.
Красимира Славова
Съняващ се
Българин
от дивия Анадол се заслват в тях.Всичко това щедро се финансира от Турската държава.Фирмите ползват най-различни облекчения , субсидии и т.н. С България е малко-по сложно като членка на ЕС , но имаме за съжаление достатъчно продажни мекерета да съдействат на турските " бизнесмени - завоеватели "да се установят.
мастикаджия
До Янчо
няма смисъл