От х:

Днес в x:

Искаме равнопоставено договаряне с Газпром и спазване на пазарните принципи

България иска допълнителна информация относно възможността "Газпром" да промени точката на доставка на газ с друга точка на доставка на границата ни. 

След направен задълбочен анализ Министерският съвет е подкрепил становище към Европейската комисия по предложени от "Газпром" ангажименти по антимонополното дело на Брюксел срещу руския газов гигант.

Това стана на последното заседание на кабинета "Герджиков".

"Настояваме Ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори", се посочва в него.

С оглед сигурността на доставките, за България е важно промени на точките на доставка да бъдат обсъждани само след внимателен анализ дали количествата природен газ за страната и съседните държави са гарантирани, по какъв маршрут и срещу какви транзитни такси.

Осигуряването на директни доставки през Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа би допринесло за политическата и икономическата стабилност в региона, изтъкват от правителствената пресслужба.

От гледна точка на газовите пазари, директни доставки до България биха имали предимството, че ще поставят в условия на конкуренция както източниците на природен газ (Русия и очакваните доставки от Каспийския регион), така и маршрутите за транзит до Европа.

Становището ни е, че Ангажиментите следва да създадат модел на равнопоставено договаряне с "Газпром" и ясен и обективен контролен механизъм, включително за разрешаване на спорове, който да гарантира спазване на пазарните принципи.

Страната ни смята, че в предложения вид Ангажиментите са стъпка в тази посока, но имат нужда от съществено изменение. Поради множеството неясноти в предложението на "Газпром", заинтересованите български дружества "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД са в контакт с ЕК за получаване на допълнителна информация.

В становището се посочва, че към момента Ангажиментите не предлагат достатъчно гаранции за изпълнение на клаузите за пазарно ценообразуване. Не са предвидени функции на контролиращия управител в тази връзка, а механизмът за уреждане на спорове е оставен непроменен.

Неприемливо е, че сега Ангажиментите изглежда предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа, които ще имат право да променят точката си на доставка с такава на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има възможност да доставя газ в точки на доставка на тези държави.

Непропорционално изглежда и поставянето на Ангажиментите на "Газпром" в зависимост от това дали "Булгартрансгаз" ще поеме отговорност за качеството на природния газ вместо "Газпром".

Източник: dnes.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Ку
    КУРА МИ ДЕМОКРАЦИЯ
    0 0
    16:07, 3 май 2017
    Искали спазване на пазарните принципи. Пазарен принцип е да не купуваш като ти е скъпо е не да ходиш да дигаш гюрюлтия за цената. Аз също искам мерцедес амг нов от магазина за 10 хилки ама няма. Не ходя в магазина да вдигам скандали. Просто не си купувам. Купувам си опелче. По същата логика който не иска газ да си купи дърва.
Последни новини