Турски посолства на четири континента са предоставяли информации за предполагаеми опоненти на президента Реджеп Тайип Еродган, живеещи в чужбина.
Това е станало след получаване на искане от Анкара миналия септември, според документи, публикувани от австрийски депутат, съобщава Ройтерс.
Документите, оповестени от депутата от австрийската Зелена партия Петер Пилц, навеждат на мисълта за по-широка разузнавателна мрежа от това, което бе разкрито досега от властите, разследващи предполагаем шпионаж от страна на Турция по отношение на турски граждани в три европейски държави.
"Има ясно глобална мрежа от информатори. Ние не можем да кажем точно колко време е отнело изграждането на тази мрежа. Аз допускам, че това е станало за няколко години", каза Пилц пред репортери.
Високопоставен турски правителствен служител заяви, че "тези твърдения са напълно фалшиви".
Между Турция и ЕС се създаде напрежение, след като Анкара се опитва да привлече подкрепа от турската диаспора за гласуване с "да" на референдума на 16 април за разширяване на президентските пълномощия на Ердоган.
Германските, австрийските и швейцарските власти започнаха разследвания за това дали Турция провежда нелегално шпиониране на турски граждани на тяхна територия.
Сред документите, публикувани от Пилц, бе писмено искане от 20 септември, за което са използвани бланки на канцеларията на премиера и на държавната Дирекция по религиозните въпроси /Диянет/, за информация за поддръжници на основния враг на Ердоган - ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен.
Турция обвинява живеещия в САЩ Гюлен за организиране на опита за преврат през юли. Самият Гюлен отрича тези обвинения.
Турските власти предприеха след опита за преврат масови чистки в държавни институции, училища, университети и медии, като десетки хиляди души бяха арестувани, а към 100 хиляди бяха уволнени или отстранени от длъжност по подозрение за връзки с Гюлен.
Документите, които Пилц казва, че е получил от турски източник, показват, че посолства в над 30 страни в Европа, Африка, Австралия и Азия са изпращали информации до Дирекцията по религиозните въпроси за предполагаеми гюленисти. Повечето информации са били изпращани от аташета по религиозните въпроси.