КЗК наложи забрана за комуникация на 6 вериги бензиностанции и 1 асоциация. Разпореди и уволнения на техни служители, ако нарушават забраната.
Това стана след като в Комисията за защита на конкуренцията бе образувано производство по преписка за установяване на евентуално извършено нарушение от страна на „Шел България“ ЕАД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „Петрол“ АД, „НИС Петрол“ ЕООД, „Лукойл България” ЕООД и сдружение „Българска петролна и газова асоциация“.
КЗК задължи „Лукойл България” ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД под формата на вътрешни процедури в срок до 30 дни, да гарантират:
- забрана на контакти и обмен на информация с дружества - конкуренти и техните служители;
- забрана на контакти между служителите на собствените и конкурентните бензиностанции;
- забрана на обсъждане, получаване или предоставяне на търговска информация в рамките на работата в Сдружение „Българска петролна и газова асоциация“;
- дисциплинарно наказание – уволнение за служители, които не спазват изискването за конфиденциалност на търговската информация.
Комисията извършила анализ, фокусиран върху поведението на ответниците и установила пазарни условия, опосредстващи висока степен на прозрачност на ценовата политика, както и добро познаване на поведението на конкурентите помежду им.
Комисията счита, че независимостта на поведението на предприятията е необходимо да бъде гарантирана в максимална степен, с оглед обективните характеристики на пазара. В този смисъл налагането на следните конкретни задължения е от фундаментално значение, както за установени факти към момента, така и за бъдещото поведение на пазарните участници в сектора, във връзка с което бе образувано производството, казват от КЗК.
Миналата година КЗК обвини 6 петролни компании в картел. Регулаторът твърдеше, че има достатъчно доказателства за това.
КЗК обяви, че нарушенията се изразяват в забранено споразумение и/или съгласувана практика за обмен на ценова информация и провеждането на обща ценова политика и обмен на информация за реализирани обеми продажби (пазарни дялове) и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество.