От х:

Днес в x:

Хиляди кюрди скандираха във Франкфурт "Ердоган е терорист"

Изображение 1 от 2

    Близо 10 000 кюрди и техни симпатизанти демонстрираха в събота във Франкфурт срещу турския президент Реджеп Тайип Ердоган и предстоящият на 16 април референдум в Турция, на който той може да получи далеч повече правомощия да управлява.

    Множеството скандираше "Ердоган е терорист" и "Свобода за Йоджалан". "Европейците трябва да ни чуят, да съчувстват на страданията ни и да ни помогнаг. Най-добре ще е да наложат икономически санкции на Турция", коментира пред "Ройтерс" Синан Анин, един от участниците.

    Абдулах Йоджалан е в турски затвор, след като години наред ръководеше Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена в САЩ, ЕС и Турция за терористична организация. Поради същата причина ПКК е забранена в Германия.

    В дипломатическата криза между Турция и няколко европейски държави от последните дни президентът Реджеп Тайип Ердоган на няколко пъти обвини Германия, че е приютила терористи и им помага. В същото време от месеци насам турската армия води сражения с кюрдски отряди в Югоизточна Турция и през границата със Сирия и Ирак, при които страда и цивилно население. Ръководители и депутати от партията, представляваща кюрдите в парламента, са арестувани.

    Мустафа Бостан от демонстрацията във Франкфурт казва, че ако Ердоган спечели на референдума, нещата ще се влошат. "Сигурно ще каже, че е победил отново и пак ще започне да воюва и да разрушава кюрдски градове или да убива кюрди."

    Демонстрацията бе многолюдна и защото бе организирана малко преди Невруз - настъпването на Новата година според кюрди и други народи, която тази година се пада на 21 март.

    В сряда външното министерство в Берлин съобщи, че Германия е позволила на около 1.4 милиона турски избиратели в страната да участват в гласуването на 16 април. Но министър Зигмар Габриел е казвал, че Ердоган се възползва от мнението на мнозина турци, че не са приети или желани в Германия.

    В интервю за "Шпигел" в събота Габриел коментира, че Турция никога не е била толкова далеч от членство в ЕС. Той добави, че сам винаги е имал съмнение за това дали страната трябва да стане член на съюза, но и че е в малцинство в неговата Социалдемократическа партия.

    Преди да дойде на власт през 2005г. Ангела Меркел бе опонент на турското членство и предпочиташе т.нар. привилегировано партньорство. Габриел не харесваше тази идея, защото щяла да накара турците да се чувстват втора категория европейци, но сега казва, че след решението на британците да напуснат ЕС е променил отношението си.

    "Ситуацията днес е тотално различна заради Брекзит. Съветват ни да преминем към "специални отношения" с Великоритания след напускането ѝ. Това ще научи ЕС на много неща и може някои от тях ще са рамка за отношенията с други държави", цитира думите му "Ройтерс".

    Източник: http://www.dnevnik.bg

    Видеа по темата

    Коментари в сайта

    Последни новини