Новото национално-представително проучване на Институт "Отворено общество" показа, че по-голямата част от българите нямат доверие на държавните институции. В класацията съдът, правителството, законодателите и политиците се нареждат на последните места с над 50% и към края - над 70% недоверие.
Подобна е картината в общественото мнение и за справедливостта и прилагането на законите - само 26% от хората смятат, че законите в България са справедливи, и само 16% ги намират за ясни и разбираеми. При разбивка по етническа принадлежност и населено място личи, че ромите, нискообразованите и хората в провинцията усещат законодателството по-враждебно от останалите.
Съвсем нисък е делът на тези, които вярват, че законите се прилагат еднакво за всички - само 8%, а огромната част - повече от три четвърти, са убедени, че в правото има привилегировани и дискриминирани. Само около една трета от хората очакват, че в съда биха получили справедлив процес, но пък три четвърти вярват, че базовото им право на съд би се спазило и няма как да попаднат в затвора без съд и присъда.
Приблизително една трета са на мнение също и, че съдилищата успяват да контролират и спират управниците от нарушения. Но мнозинството от хората (45%) преценяват, че със съд или без, правителството не действа в рамките на закона.
Тенденциите не са се изменили почти никак спрямо 2015 г., когато е проведено същото представително допитване. Трябва да се има предвид, че голяма част от мненията са косвени, защото само 14% от анкетираните през 2016 г. са влизали в съда по дело, уточняват от "Отворено общество". Според организацията ниското доверие в съда е един от ключовите показатели за проблемите на демокрацията в България, защото това е институцията, на която най-много трябва да разчитат да пази правата им.
Процентите