Има подписан договор с ЕК за изграждането на кризисен бежански лагер в Хасковска област, а процедурата по споразумението е на финалната права. Това обяви областният управител на Хасково Минко Ангелов. Той изнесе цялата фактология и показа документи за скандала с изграждането на нов лагер в Хасковско. Бившият областен управител Станислав Дечев, като бъдещ бенефициент, е дал пълномощното на ексвицепремиера и шеф на МВР Румяна Бъчварова, която е подписала Договора с Европейската комисия за безвъзмездна финансова помощ на 27 септември миналата година. „Това е станало зад гърба на хората от региона“, коментира Минко Ангелов. С този договор е поет ангажимент за изграждане на два такива центъра - единият в област Ямбол, с капацитет за 1000 души, другият - за област Хасково, с възможност за настаняване на 2000 души.
В договора има поставено условие, според което центровете трябва да бъдат за позиционирани на държавни имоти, извън населено място, военни, с отпаднала необходимост.
Вчера е пристигнало и партньорското споразумение, а слагайки своя подпис под него, областният управител на практика ще финализира документално изграждането на центъра. С това и към областта ще бъдат преведени 1,6 млн. лв. за започване на работата. Според договора до 30 септември тази година трябва да бъде проведена процедурата за изпълнителя на обекта.
„Процедурата е доведена до финална права от моя предшественик и това, че моят подпис трябва да стои като финал, е само стечение на обстоятелствата“, посочи Ангелов. Той подчерта, че експерти от екипа на бившия областен управител Станислав Дечев дори са оглеждали и място за изграждането на центъра. Това е бивша казарма между селата Маточина и Студена, уточни Ангелов.
Той допълни, че при приемането на поста от Станислав Дечев предшественикът му и дума не е обелил за договора и предстоящото му финализиране.
Минко Ангелов ще поиска още този петък среща с МВР министъра в служебния кабинет, ще търси контакт и със служебният премиер Огнян Герджиков по темата с изграждането на бежанския кризисен център в Хасковско.
Като областен управител, а и като жител на Хасковския регион, аз не съм съгласен с изграждането на нов кризисен център при нас. Смятам, че в региона вече има три лагера и сме пренаселени. От друга страна като представител на държавата би трябвало сега да изпълнява вече взето държавно решение. Ще се опитам обаче да отложа, колкото се може по-дълго подписването на документа, който пристигна вчера в областната администрация“, коментира губернаторът. Затова той ще направи консултации с експерти и с министъра на вътрешните работи дали е възможно парите, договорени за изграждането на кризисен център, да бъдат пренасочени към бежанския лагер в Харманли за подобряването на условията там. А иначе по принцип смятам за грешка изобщо изграждането на бежански лагер в Харманли, в рамките на населено място“, коментира още Ангелов. При срещите си по високите етажи на властта, той ще разкаже за настроенията на хората от областта и за нежеланието им да има нов, макар и кризисен център за бежанци на територията на региона. „Без да направя всичко възможно да няма нов бежански център в хасковско, няма да сложа подписа си под Партньорското споразумение, категоричен е Ангелов.
Красимира Славова
absurda
ЛЪЖЕЦ
Тодор
1_1487777836
Пълен смях!!!
ти какво очакваш
ала бала
John
Стоянка
Ривов
Митака
Стайко
Николай
Евгени Михайлов
Непримирим
12
Айде сега
az
хайде сега четете
увеличаване капацитета за настаняване в центровете в град Харманли и град София (Враждебна и Военна рампа); 2.Изграждане на централна отоплителна станция и сградна инсталация за 11 броя сгради в РПЦ-Харманли; 3. Изграждане на система за видеонаблюдение и пожароизвестителна система на 4 сгради в РПЦ-Харманли; 4. Изграждане на системи за контрол на достъпа и придвижването в РПЦ-Харманли;
В Решение №467 от 03.07.2014 година Министерския съвет с премиер Пламен Орешарски взема решение за изграждане на фургонно селище за 450 човека с прилежаща инфраструктура и палатков лагер за 800 човека в центъра на ДАБ в Харманли. Освен това е взето решение за наемане на медицински персонал в Центъра в град Харманли. Документът е подписан от премиера Пламен Орешарски.
Коцето
XEnzH
Кенанския Маймун
Ужас
Минко Ангелов палатката
Каменов
Вероника Петрова
радвам се
Айде сега
оня от селото
нино
шизофреника
Незапознат
Радостин Ламбрев
0
некадърен
Сланинко
Незапознат
Petko
северен гражданин
кимон
John
Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев от парламентарната трибуна.
Изказването му дойде в отговор на въпрос от хасковския депутат от БСП Смиляна Нитова за отпуснатите и изразохдвани 200 000 лв. за бежанския лагер в Харманли.
“През 2012 г. на областния управител на Хасково са предоставени допълнителни средства от централния бюджет в размер на 200 000 лева. Те са предвидени за подготовка на терен за изграждане на временен приемателен център в град Харманли с модул за хиляда души. На 10 декември 2012 г. е сключен договор между Областната администрация в Хасково, представлявана от тогавашния областен управител Ирена Узунова, и възложител. Стойността на договора е 190 845 лв., половината от които са платени на изпълнителя авансово през декември 2012 г. Дейностите по него са за възстановяване на ел. захранване и ВиК, почистване на района, определен за разполагане на палатките, извозване на изсечената растителност, текущ ремонт на сградите на щаба, извозване на строителните отпадъци, изграждане на вътрешна ограда, подравняване на терен на стадиона”, обясни Йовчев.
Вицепремиерът добави, че след възникване на кризисната ситуация, създала се вследствие на увеличения миграционен натиск върху България, на 2 септември сегашният губернатор Кадир Исов направил оглед на района. Той установява, че състоянието на терена е трагично, негодно за разгръщане на лагера, с избуяла растителност, изсъхнали паднали дървета, затревен асфалт, липса на вода и ток. Липсата на условия за изграждане на лагера става повод за среща, на която са обсъдени спешни мерки за изграждане на ВиК мрежи и осигуряване на ел. захранване.
В отговор депутатът от ГЕРБ и ексобластен управител Ирена Узунова заяви, че това е активно мероприятие срещу депутат от ГЕРБ. Тя обясни, че временният център е правен за разгръщането на палатки.
“Парите отидоха по предназначение”, заяви за хасково.инфо Ирена Узунова. Тя допълни, че е безумно да се сравнява подготовката на терен за палатки с такъв за фургони. Палатките е трябвало да се отопляват с печки на твърдо гориво, а в последствие за фургоните се е появила нуждата от ток. Узунова обясни, че по нейно време е направено всичко по проект. Разчистен е терен от 8 дка., изхвърлени са десетки тонове боклуци, изградена е вътрешна телена ограда с височина 2.5 метра, изградени са и 3 ел. табла. “Те обаче не се свързват, защото не могат да се разберат на кой да е партидата – на Минестерството на отбраната или на агенцията по бежанците”, заяви Узунова.