И днес делото срещу бившия кмет на Хасково за разрушаването на стария затвор не претърпя голямо развитие, но стана известен любопитен детайл по заповедта за събарянето на стария обект. Предоставяне на справки и неявил се свидетел станаха причина за отлагане на процеса за друга дата. На следващото заседание трябва бъдат представени документи от община Хасково, от областна администрация, от Общински съвет и от Националния институт за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата, както и от Кадастъра. Част от справките са свързани със статута на затвора, който през през 2010 г. е прехвърлен от държавна собственост във владение на община Хасково с писмо от Министерството на отбраната към Министерски съвет.
Днес в съдебната зала показания даде бившият шеф на „Екопрогрес“ Коста Сарджев. Той заяви, че през май 2015 г. в общинско предприятие е пристигнала заповед от градоначалника Иванов да се направи оглед за събаряне на бившия затвор. Началникът се съобразил с нареждането и се свързал със свой стар познат Богдан Петров, който също даде показания днес. Той пък се свързал с друг човек - Динко Киров от Гълъбово, за да изпълни заповедта. В резултат на това е сключен договор между "Еко прогрес" и фирмата на последния. При разпита на Петров двамата представители на прокуратурата – Иван Стоянов и Николай Гугушев го атакуваха с множество въпроси, което пък очевидно раздразни подсъдимият Георги Иванов. Той от своя страна попита иронично Петров: "Какъв цвят е бил багера, с който е бил разрушен затвора и къде занесохте тухлите от сградата?“. Богдан Петров, който следил разрушаването на сградите отблизо, отговори, че багерът е бил червен и сградата била само от камъни, не с тухли.
За около две седмици процедурата по разрушаване на сградите била изпълнена, а камъните от постройките били изхвърлени като непотребни – една част на сметището, а другата – край реката в „Болярово“. В тази връзка за следващото съдебно заседание съдът разпореди да се изиска справка дали има нарочна заповед от тогавашния кмет на общината именно Коста Сарджев да възложи на фирма събарянето на сграда. В този момент началникът на предприятието не знаел, че бившият затвор е паметник на културата и фигурира като такъв в официални списъци.
В процеса показания даде и Слави Славов, който е регионален инспектор за опазване на културните наследства към Министерството на културата. Той обясни, че не е бил сезиран за лошото състояние на сградата на улица „Дунав“, или поне не е запознат да има такова уведомление в службата му. Той посочи, че е бил сезиран за бившия магазин Марса, че сградата се руши. След оглед на място е издадено предписание собствениците да я укрепят. Такъв сигнал за бившия затвор обаче липсвал.
По процеса днес трябваше да свидетелства и бившият шеф на Туристическия информационен център Красимир Пилев. Той обаче за пореден път е нередовно призован и заради това председателят на съдебния състав съдия Миглена Тянкова разпореди за следващото заседание на 6 април да бъде доведен принудително. Тогава трябва да бъде призована и нова свидетелка Донка Войникова – главен специалист „Актуване и надзор“ към община Хасково. След техните показания ще бъдат изслушани и експертите по изготвените експертизи.
Анета Кутелова
Каменов
Евертъна
Като оная кифла, която обясняваше едно време, след като ятачето Тодор Живков сдаде властта, как бил толкова хубав човек, а тя му била прала чорапките!
НикМик
вечната дъвка
we
а така де
отговор
уе
emc2
господарите ви от ГРОБ са се запътили към бездната...прихванете ги, задръжте ги на ръба!
...или най-добре, засилете се към дъното с тях хахахахаххаха :)))
уе
уе
до айнщайна горе или т.нар. emc2
Иванчева
И така
Порчо
zaazaz
Незапознат
Николай
123
Незапознат