Д-р Катя Попова беше народен представител в 43 Народно събрание. Тя взе участие в 3 парламентарни комисии - по икономика и туризъм, по здравеопазването и за българите в чужбина. През мандата си беше член на групите за приятелство с Австрия, Германия, Китай и Русия. Направи 4 запитвания към министри и беше сред вносителите на 9 законопроекта. По време на мандата си имаше приемни в общините Първомай, Стамболийски, Раковски, Садово, Брезово.
В момента е номинирана за народен представител в 8 от общините на област Пловдив.
Д-р Попова, по мнението на Ваши критици Вие сте била непозната за избирателите в областта и сте станала депутат благодарение на случайността 15/15. Сега сте предложна от 8 организации в Пловдивска област. На какво се дължи тази ваша популярност?
Благодаря на хората, които ми повярваха и ми дадоха доверие в аванс и мисля, че достойно да защитавах техните интереси. За мен е чест и отговорност да ги представлявам в Парламента. Затова изказвам своята благодарност и признателност за подкрепата им. Смятам че положих много усилия да отстоявам техните интереси и да бъда близо до тях. Проведох много срещи както в населени места от община Първомай, така и в цялата област Пловдив.
Това интервю е възможност да направя отчет пред тях-моите избиратели. За мен най-важното, че мога да погледна всеки в очите и да сложа ръка на сърцето и да кажа, че не съм участвала в никакви далавери, не съм използвала за лични интереси политическото си положение и правата, които са ми дадени от статута на Народен представител. Политическата коректност изисква да благодаря и на кмета Ангел Папазов, както и на кметовете на другите общини в областта, защото без тяхното съдействие много от нещата, които успях да направя нямаше да се случат.
Решихте ли дали ще приемете тези номинации? Ще излезете ли отново на „политическия пазар“?
Номинацията е преди всичко отговорност и много работа. Аз имам сили, волята и енергията да продължа да работя за жителите на област Пловдив. Приемам номинацията с благодарност. Сега се надявам да ме изберат, за да продължа започнатите проекти.
Аз съм лекар и в душата си го нося желанието да помогна на хората. Вече и в другите общини виждат, това, което първомайци отдавна знаят – готовността ми и енергията която влагам в работата си.
В кое се покриваше вашата представа за работата на депутат с реалността и в кое се разминаваше?
Работата в пленарна зала е една много малка част от работата на Народния представител. С ръка на сърцето мога да кажа - до влизането ми в Парламента и аз нямах представа каква точно е работата на един депутат. Сега знам, че нещата са по-различни от това, което виждаме отстрани – ежедневието е много динамично и натоварено.
Заседанията в Народното събрание започват в 9 и продължават до 14 часа. Но обикновено тогава започва работата на парламентарните комисии или работа в политическите групи, а след това има и „кръгли маси“ – среща с граждански или професионални организации, на които се дискутират различни актуални проблеми. Аз обикновено съм участвала в такива срещи във връзка със здравеопазването и социалнозначимите заболявания. НС е домакин на среща, например, за превенция на рак на шийката на матката, за белодробни заболявания, за защита на децата, подложени на домашно насилие. В една такава дискусия, в която участвах, разбрах колко голям проблем е насилието върху жени в България, че всяка четвърта жена е жертва на агресия. Изключително съм впечатлена от срещата си с жените – военни от всички родове войски. Между тях имаше дами – полковници. Имала съм срещи с дамски бизнес организации и много други.
Понякога тези „кръгли маси“се провеждат до късно вечер –след 8, дори 9 часа вечерта.
Ние изпълняваме и представителни функции –присъстваме на честване на годишнини, поклонения, митинг-зари, празници и други.
На първо място в работата ми са срещите с избирателите. Пловдив област е много голяма и затова е трудно да се обхване.
Какъв личен принос имате в законодателната работа на Парламента?
Относно моето участие в законодателната работа на Парламента:
Законопроектите, подготвени и внесени с мое участие са 9. Един от тях- Законопроектът за изменение на Закона за Висшето образование. Приносът ми е резултат от от срещата ми с граждани, които поискаха конкретни промени. Участвах активно в законопроектите за изменение на още няколко закона. Единият от тях е Закона за движение по пътищата – една норма с много голяма социална тежест, която имаше за цел да повиши безопасността на участниците в движението и наказанието им при неспазване на закона. Отделно от това участвам в друг законопроект,който реши една несправедливост. До влизането му в сила ситуацията беше следната – ако при случайна проверка се установи, че един водач е употребил алкохол, веднага му се отнема шофьорската книжка. Когато обаче шофьор е убил човек на пешеходна пътека, той можеше да шофира докато съдът не се произнесе по неговата вина. Т.е. имаше отлагане на наказанието, което се разминаваше драстично с наказанието на административно нарушение.
Участвала съм при внасянето на Законопроектът за изменение на закона за електронните съобщения, на Закона за културното наследство, на Закона за местното самоуправление.
Участвах и при работата на ПП ГЕРБ за изменение в Конституцията с цел съдебна реформа.
С какво не се справихте?
Предсрочното разпускане на Народното събрание за съжаление прекъсна работата по редица законопроекти и тези от тях, които са стигнали до зала, но не са минали на второ четене ще трябва да бъдат започвани наново в следващия парламент. Не успях да доведа до край проекта за канализацията и водоснабдителната система в Градина и трайното използване на горските масиви в Градинската гора. Имаме проект за енергийна ефективност на училището в Дълбок извор и Медицински център I, но не стигна времето да подпишем договор. Не ми стигна времето за още много неща, които бяхме планували и подготвили.
С какво искате да бъде запомнено Вашето участие във властта?
Тези Законопроекти, в които аз съм участвала са приложими и са от голямо значение за всеки човек, бих казала че са със социална тежест.
Когато станах народен представител, първите стъпки ми бяха да се запозная с проблемите в селата. На местно ниво ги знаех и от преди това от работата ми като общински съветник и общински ръководител на местната организация на ГЕРБ.
Успех бяха трите проекта по ПУДООС в Татарево, Градина и Буково за площадки за отдих; Прокарахме вода до гробищата в Татарево и Бяла река; уредихме въпроса за превоз на учениците от село Татарево, помогнах за осигуряването на 10 000 лв за църквата в Дълбок извор. Но Буково ми беше кауза от първия момент. Аз се влюбих в природата на това село, то е на прекрасно място, но за съжаление е без вода. Проектът за водоснабдяване на Буково отне година и половина, за да стигнем до подписването на договор. На 9 .11. 2016 той беше факт и е хубаво това, че заедно с водопровода ще бъде оправена и инфраструктурата и ще се асфалтират улиците в селото. Благодарна съм на кмета Папазов, който подготви всички необходими документи.
Фактът че този проект е в процес на изпълнение говори, че в ГЕРБ не делим общините на малки и големи и проектите на малки и големи, а откликваме там, където има нужда. Затова мога само да бъда благодарна на г-н Бойко Борисов, благодарение на когото успяхме да решим този и други проблеми.
Беше ли грешка Методи Андреев да е в листата на ГЕРБ?
Г-н Андреев е десен човек, защитава десни възгледи и има десни идеи и затова е нормално той да е в листата на една дясноцентристка партия, каквато е ГЕРБ.
Кой ви помогна да навлезете в работата на народен представител? Имахте ли съмнения дали трябва да заемете това място?
Специални благодарности на председателя на групата – Цветан Цветанов за помощта и отзивчивостта му. Помогнаха ми и хората с опит - Менда Стоянова, Силвия Хубенова. Здравко Димитров беше първият, който ми се обади когато разбра, че имам достатъчно гласове, за да стана народен представител, поздрави ме и ми каза: „Да не си посмяла да се откажеш!“. След това той беше първият, който ми показа Парламента. В последствие помощ получих от Цвета Караянчева, която е един много слънчев и позитивен човек.
Какво мислите за ограничението, което наложиха в БСП народните представители да работят като такива не повече о 12 години?.
Раздвоена съм. Първата година навлизаш в материята постепенно. Един мандат е времето, след което може да кажем, че се чувстваш подготвен. За 12 години вече един народен представител е изграден политик. Затова не е добре да има такава мандатност, това ще доведе до текучество. Знаем, че в големите демокрации има наследствени сенатори, в камарата на Лордовете в Англия това е задължение, което се предава в родовете. В същото време може би е добре да има възможност народните представители да бъдат отзовавани – когато не удовлетворят очакванията на избирателите си. Тези, които те изпращат трябва да могат и да те върнат. Личното ми мнение е, че трябва да бъдат направени промени в избирателния закон. Но все пак най-важното е да си честен, работлив и откровен с хората.
Интервю на Теодора Кирякова
Първи
Хрътювец
9|9
Случайността, а не доверието я изстреля в НС. От протоколите на цялата първомайска община гласовете за ГЕРБ са 3270, а преференциите за № 9 - само 1000 и пак благодарение на късметлийското съвпадение.
1111
Д-Р ОХ БОЛИ
С очернянето на един достоен човек като васил налбантов и редица други служители.
Може да се гордее с това, че нищо ама нищо, което се е случило в град първомай не е станало с нейно съдействие.
Може да се гордее даже и с това, че вече няма да е депутат, за което и благодарим.
Фесовец
хъката-мъката
Явно е по-наясно с други работи.
Амин
Да
Дядо Матейко
Не
бай Йордан
Хъка-мъка, спокойно! Все някога ще се върне към старата си дейност в Първомай. Може и тебе да лекува. Дето се вика, чука на вратата.
Амине, голяма идея ми се върти в главата. Колко струват всичките свещи, дето се палят в черквата за една година? Да вземе някой депутат да ви подари цялата сума, белким хората да не се бъркат в джоба при посещения. Малък град сме, бързо ще се разпространи новината за стореното добро, а и всички ще са доволни - ти, депутатът и хората.
Дядо Матейко, ако го няма гробето, половината бизнес в Първомай ще фалира. Затова облагородяването му, гробето имам предвид, е грижа за подобряване на бизнес климата в града.
До "Да" и "Не". И двамината бъркате. Депутатите винаги са оправяли и себе си, и вас. Щях да кажа "и нас", но нещо не ми харесва посланието.
Вие, всичките, пишки нямате ли си, та сте тръгнали с политика да се занимавате.
Тедо, смени я тази снимка. Кофти и е макяжа на докторката.
Амин
Много често когато Бог наказва нашите тела, всъщност спасява душите ни.
Този, който върви към Бога, ще бъде защитен.
До самата кончина на човека страстите запазват способността си да се надигат в него и не му е известно кога и каква страст ще въстане; по тази причина, докато диша, той трябва непрестанно да вика към Бога, като Го моли за помощ .
АнГин
Много често когато АнгУ наказва нашите тела особенно женските, всъщност спасява душите ни.
Този, който върви към АнгУ, ще бъде защитен.
До самата кончина на човека страстите запазват способността си да се надигат в него и не му е известно кога и каква страст ще въстане; по тази причина, докато диша, той трябва непрестанно да вика към АнгУ, като Го моли за помощ .
бай,бай
бай Йордан
Преди много години ви оправях, но в друго време, друг строй, а и градът беше много по-голям. Сега кретам криво-ляво, както се казва - едвам нося бастуна.
Ти не се кахъри, нито един неоправен няма да остане, а и като гледам - много кандидат оправячи са се наточили. Навремето Амин го нямаше, но сега виж го какъв е напет.
Тедо, как се слагат ухилени човечета.
112
112
007
1111
112
погнусен
112