1262 души са новорегистрирани с онкологични заболявания само за една година в областта. През 2015 г. от коварната болест са починали 1059 души. Данните са от шефката на Онкологичния диспансер в Хасково д-р Петя Костадинова, съобщи психологът към РЗИ Красимира Богданова на нарочна пресконференция по повод предстоящия Световен ден за борба с рака – 4 февруари.
Онкозаболяванията са една от основните причини за смъртност не само в България, но и в целия свят, посочи Красимира Богданова. Данните за 2016 все не са изготвени, тъй като още се обработват.
При мъжете злокачествените заболявания най-често са рак на белия дроб, тумор на пикочния мехур, простата, дебело черво и стомах. При жените на първо място е рак на гърдата, при които има 133 нови случая през 2015-та, следван от рак на дебело черво, шийка на матката, тяло на матката, яйчниците.
От новорегистрираните през годината 1262 души 670 са мъже, а останалите 592 са жени.
Общият брой на пациентите през 2015-та, подложени на лечение, е 8389 човека. Около 30% от смъртните случаи се дължат на петте водещи поведенчески и хранителни рискове – затлъстяване, недостатъчна консумация на плодове и зеленчуци, липса на физическа активност, тютюнопушене и употреба на алкохол.
На пресконференцията присъстваха и д-р Любомир Василев, който е онколог мамолог. Той наблегна на профилактика и скрининг за заболяването. „Целта е ракът да да се хване в ранен стадий в предклинична фаза, за да се лекува адекватно“, каза специалистът. Д-р Василев заяви, че годишно преглежда около 5-6000 пациенти годишно за рак на млечната жлеза, които се следят. Той сподели, че голяма част от жените, над 50% , сами си откриват заболяването. В тази връзка е изключително важно поне веднъж месечно жените да си проверяват гърдите. За жени с менструация е добре това да се извършва ден-два или три след цикъла. Опипвайки ги, жената може сама да забележи разлики в големината, ако има бучки или изтича секрет. Ако жените правят компетентно самоизследването е доста голям шансът сами да открият рак на гърдата, посочи още д-р Василев.
Гинекологът д-р Георги Кабаков, който също присъства на брифинга в РЗИ, пък заяви, че за разлика от някои онкологични заболявания, при гинекологичните няма самоизследване и е необходимо пациентите поне веднъж годишно да ходят на преглед. Той също настоя за профилактика и повишаване на здравната култура у хората.
Анета Кутелова
А
от опит
онко
Сами си правете изводите дали да се оперирате тук.
JHB
минувач
DFDF
Нина
в София се оказа че няма
nostradamus
едните искат да издъхнат в леглото си в къщи,а другите да умрат в болница ,защото не могат да се гледат с близките си от омраза .