Европейската комисия (ЕК) предупреди днес Румъния, че отпусканите средства от фондовете на ЕС може да бъдат прекратени.
Такава стъпка е възможна поради приетите от правителството в Букурещ промени, в закона за борба с корупцията, поясни зам.-председателя на ЕК Франс Тимерманс, цитиран от кореспондент на БТА в Брюксел.
Промените облекчават наказанията за корупция, което предизвика многохилядни протести и дори доведе до оставката на министър.
Позицията си Тимерманс огласи в извънреден дебат на Европейския парламент.
„Постигнатият от Румъния напредък в последните десетилетия показва силната воля на румънците да се превърнат в демократична нация - призна първо Тимерманс. - Преди седмица отчетохме напредъка на страната за последните 10 години по механизма за сътрудничество и проверка - той е забележителен.”
Румъния е в последната отсечка от дълъг маратон в утвърждаването на необратимостта на върховенството на закона, посочи Тимерманс преди да изостри тона:
„Това, което виждаме в последните дни, е тревожно. Новото законодателство е отстъпление от напредъка, постигнат в последните 10 години. Призовавам настойчиво правителството да преразгледа законовите промени.”
Новото законодателство може да се отрази в осигуряването на европейско финансиране, предупреди той.
Изявлението на Тимерманс е втора стъпка на силен външен натиск, след предупреждението на САЩ, Канада и 4 западноевропейски страни към властите в Букурещ.
Искат спешно пращане на евронаблюдатели
В дебата мнозинството евродепутати изразиха тревога от събитията в Румъния. Европейската народна партия изрази загриженост от действията на правителството в Букурещ и се усъмни, че то чува възраженията и протестите.
„Въпреки че е суверенно, румънското правителство не може да прави, каквото му хрумне. Ако правителството не следва волята на народа, то не е демократично”, посочи парламентарната група на ЕНП.
Социалистите и демократите коментираха, че основни принципи са поставени под въпрос и когато са нарушени, ЕП трябва да вземе отношение. Групата защити виждането, че в Румъния трябва да бъдат изпратени наблюдатели.
Европейските реформатори и консерватори нястояха това да стане спешно:
„Няма време за наблюдателна мисия, трябва да се отиде там още утре. Следващата жертва (на кабинета в Букурещ) може да бъде националната антикорупционна служба”.
Либералите от АЛДЕ коментираха обаче, че ЕК се намесва, за да бъде отменено законово решение, разрешено от румънската конституция. „Не може да се опитваме да сменим румънското правителство под този претекст”, заявиха либералите.
Прозвучаха и отделни други гласове против евентуално сваляне на правителството.
Но от Европейската обединена левица призоваха за ден на траур след приемането на законодателните промени.
Групата "Европа на народите и свободата" критикува ЕК, че не се е намесила при предходни скандални събития в Румъния, особено след последните избори. Тя определи последните събития като "драматичен момент" за Румъния. Не е времето сега хората от улиците да свалят правителството, може да има непредсказуеми последици, заявиха след това от парламентарната група.
аз нещо не разбирам
Защо досега не са спряли на България еврофондовете при това положение?Ние сме толкова пъти по зле от румънците. Може да направя един единствен извод - Когато народа излезе по подобен начин навън да протестира получава подкрепа и отвън! Ние какво чакаме?
Готови сме
надигат глас казват --- ПО-ТИХО ДА НЕ СЪБУДИМ БЪЛГАРИТЕ !!!!!!!!