Виктор Орбан не се шегува: правителството му обвинява финансираните от Джордж Сорос неправителствени организации, че се бъркат в политическия живот.
НПО-секторът се опасява от репресии.
Навремето американският милиардер от унгарски произход Джордж Сорос беше честван в Унгария като освободител. С копирните машини, които служеха за разпространение на идеите на либералната опозиция тогава, той също допринесе за падането на комунизма. По-късно основа в родния си град Будапеща известния Централноевропейски университет и направи Будапеща седалище на "Отворено общество" - мрежа от фондации, която финансира над 60 неправителствени организации в Унгария.
Сега обаче Джордж Сорос е обявен за персона нон грата, а неговият идеал за отворено общество е на прицела на унгарския премиер Виктор Орбан, чиято визия за авторитарна демокрация намира поддръжници и в други страни по света. В средата на януари зам.-председателят на управляващата партия Фидес се обяви за "заличаване" на три от финансираните от Сорос неправителствени организации - правозащитната организация Хелзинкски комитет, гражданското сдружение TASZ и антикорупционната организация Трансперънси Интернешънъл. През пролетта се очаква и решението на законодателя.
Колеги от Дойче веле се срещнаха тази седмица в Будапеща със сътрудник на "Отворено общество", който пожела анонимност. Преди да започне разговорът, сътрудникът на фондацията прибра мобилния си телефон в специална черна калъфка, която блокира електромагнитните вълни и предпазва смартфона от дигитално наблюдение. Тема на разговора между другото са възможното отражение на победата на Доналд Тръмп в САЩ върху политиката на Виктор Орбан относно неправителствените организации и успеха на пропагандната кампания срещу Джордж Сорос, който открито се застъпва за приема на бежанци в Унгария. В "Отворено общество" вече обмислят дали да не преместят седалищата на някои неправителствени организации в други, по-малко враждебни страни.
Атака срещу ценностите на ЕС
На другия ден от пресслужбата на "Отворено общество" ни отказаха да публикуваме разговора. Вместо това ни беше казано, че Джордж Сорос лично трябвало да коментира плановете на унгарското правителство, които той оценява като "много сериозна заплаха". На икономическия форум в Давос, Сорос прочете предварително подготвено становище, като подбираше изразите си много внимателно, защото "на карта е поставена съдбата на получателите на насърчителни помощи и на нашите сътрудници", заяви той.
Заплахите, отправяни от членове на унгарското правителство, са "афронт срещу ценностите на ЕС и срещу правовата държава, на чийто основи от десетилетия насам стъпва ЕС", заяви Сорос. Той допълни, че "гражданското общество е важна съставна част от демокрацията, и че Унгария е спечелила много от пълноправното си членство в ЕС. Затова са напълно неприемливи опитите от страна на правителството сега да сплаши и оклевети гражданското общество", заяви Джордж Сорос.
Назначената от предишния президент Барак Обама американска посланичка в Будапеща подчерта в интервю за сайта Index.hu, че Сорос е направил много за Унгария. Сред заслугите му тя посочи например подкрепата за ромите и отпускането на стипендии за "талантливи унгарци". От тези стипендии са се възползвали и много хора от партията "Фидес", сред които и самият Виктор Орбан.
Трийсет процента от годишния бюджет от 1,5 млн. евро на Хелзинкският комитет идват именно по линия на Джордс Сорос. Съпредседателката на организацията Марта Пардави казва за ДВ, че медиите са подели кампания срещу Хелзинкския комитет с два акцента: личните доходи на ръководителите на неправителствените организации и това, че до голяма степен те са финансирани от чужди правителства.
Държавна интервенция?
Борбата срещу влиянието на чуждестранните правителства отдавна е един от основните стълбове в политиката на Виктор Орбан. Наскоро той заяви, че САЩ, при управлението на президента Обама, са "използвали най-груби методи на вмешателство". Орбан, който беше един от първите европейски политици, които подкрепиха кандидатурата на Доналд Тръмп, още не е простил на Обама за изявлението му от 2014 година: "Безкрайното държавно регулиране и откритото сплашване на НПО - от Унгария до Египет - са заплаха за гражданското общество", заяви Обама тогава.
Сега, след влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, унгарското правителство смята да прокара ясно линия между "избраните политици" и гражданските организации, които "неправомерно и противозаконно правят политика или влияят на политиката", заяви правителственият говорител Золтан Ковач. Любопитен детайл е, че неговото следване в Централноевропейския университет отчасти също е било финансирано от Джордж Сорос.
По времето, когато "Фидес" беше в опозиция, партията участваше редовно в различни граждански инициативи. Днешният министър на човешките ресурси Золтан Балог, например, през 2009 година обвиняваше държавата в нарушаване на човешките права и прилагането на двойни стандарти в парламента. Той беше и сред основателите на неправителствената организация Freedom Circle. Освен това партия "Фидес" редовно цитираше от докладите на Трънсперънси интернешънъл и се застъпваше за държавни отличия за TASZ и Хелзинкския комитет. "Навремето те намираха критиката ни за обективна и основаваща се на факти", казва Пардави.
"Преди десет години всичко беше различно - Хелзинкският комитет работеше на доброволен принцип и в полза на хората. От 6 години наблюдаваме, че граждански групи се месят в политиката и в това е проблемът", контрира правителственият говорител Ковач.
"Ще се защитаваме"
Хелзинкският комитет е една от общо 62, финансирани от Норвегия, неправителствени организации, които попаднаха на мушката на правителството на Орбан още през 2014 година. Друга неправителствена организация, която също може да бъде подгонена, е сайтът за разследваща журналистика "Atlatszo". Главният му редактор Тамаш Бодоки казва, че ако правителството се опита да атакува сайта, "ще се защитаваме и ще атакуваме нашите противници. Те имат много собствени неправителствени организации и медии, които се финансират стопроцентово от правителството. Ние сме значително по-прозрачни от тях, и ако те подновят войната срещу норвежкото финансиране, ще използваме техния аргумент като оръжие срещу тях", казва Бодоки. Главният редактор уточнява, че колегите му ще изготвят и публикуват списък на финансираните от правителството организации.
Марта Пардави призова да се изчака изготвянето на проектозакона срещу неправителствените организации, за да се види какво ще представлява той: дали се пак няма да е в съзвучие с европейското право, или ще бъде един вид дискриминация срещу чуждото финансиране. В тази връзка тя посочва, че в ЕС е много трудно да бъдат ограничавани международните финансови транзакции.