От х:

Днес в x:

Експерти: Пушенето на наргиле е вредно, колкото цигарите

Пушенето на наргиле, което напоследък се превърна в мода, особено сред тийнейджърите, е вредно, колкото цигарите, предупреждават специалисти.

Вредата от него може да бъде не само върху белия дроб, но и върху сърдечно-съдовата система, щитовидната жлеза и изобщо върху целия човешки организъм.

Експертите предупреждават, че дългото пушене на наргиле се равнява на сто цигари. Пушачите на цигари правят между осем и двадесет дърпания на цигара, докато пушачите на наргиле за час гълтат дим поне двеста пъти.

"Много хора не знаят всички рискове, свързани с тютюнопушенето", казва проф. Робърт Сапата, който е ръководител на работата в тази област.

Колкото и вкусно да е наргилето, то причинява рак на белия дроб и сърдечни заболявания. Възможно е да се появят проблеми с дишането и да причини сериозни проблеми на бременни жени, казва Сапата, цитиран от cosmopolitan.bg. 

Статистиката показва, че все повече деца се възползват активно от ароматния начин на пушене с мисълта, че не е толкова вредно, колкото цигарите. В някои от специализираните заведения за пушене на наргиле допускат деца под 16 години, въпреки забраните, предаде БНТ.

Миналата година криминалисти съобщиха, че младежи масово смесват ароматния тютюн с марихуана.

На 14 януари тази година тийнейджъри, отишли да пушат наргиле в столицата, неволно запалиха заведението, след като изпуснаха лулата и въглена за наргилето.

Няма точни данни кога и къде се "ражда" екзотичното устройство. Според някои изследователи наргилето, известно още като водна лула, започва своя дълъг живот от Индия и оттам бързо се разпространява в мюсюлманския свят. Съществуват обаче и южноамериканска, африканска, японска, азиатска и дори европейска версия за произхода на наргилето. В началото то се е използвало там, където е имало какво да се пуши - билки, треви, листа и корени, притежаващи лековити свойства или замайващ ефект.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини