Идва втора грипна вълна, която ще бъде по-коварна от първата, която вече поотшумя. Очакванията са тя засегне хасковлии до десетина дни, тъй като учениците тръгнаха на училище и контактите се увеличиха драстично, а вирусът не е изчезнал, казва педиатърът д-р Марио Янакиев.
"Като цяло първата вълна на грипа мина сравнително леко. Боледуваха както доста деца, така и възрастни. Повечето заболели се възстановиха бързо и нямаше много усложнения", заяви общопрактикуващият лекар. „Много хора няма да се съгласят с мене, но като наблюдавам пациентите, смятам, че добре преодоляхме първата вълна на грипа”, коментира още лекарят. Медикът счита, че това се дължи на повишена здравна култура у хората – носене на маски, използване на имуностимулиращи медикаменти и ограничаване на контактите на децата. Добре е да се изтъкне и благоприятна роля на Министерството на здравеопазването, което даде адекватна ваканция и на епидемиолозите в България, които си свършиха много добре работата, допълва д-р Янакиев.
„Но втората вълна на грипа очаквам повече усложнения - в областта на ушите и белия дроб. Отитите и пневмониите ще бъдат много често срещани”, казва специалистът. Според него, ако усложненията при първата вълна са били при около 10% от заболелите, то сега ще бъдат между 30 и 40%. Той подчерта, че пациентите не трябва да се смущават, ако лекуващият им лекар назначава много изследвания – пълна кръвна картина, C-реактивен протеин (измерване количеството на протеин в кръвта), снимка на белия дроб и консултация за уши, нос, гърло, както и ако малко по-често изписват антибиотици.
Трябва да се изтъкне, че в момента има и други вируси – варицела, която е доста разпространена в момента в страната. А комбинацията варицела и грип е доста неприятна и опасна. След боледуване от варицела има срив на организма, той много лесно приема грипния вирус и веднага се стига до усложнения. „Така че много внимавайте!”, предупреди д-р Янакиев.
Обезпокоителни са и сведенията, които идват от Румъния, че има епидемия от морбили. Това е една позабравена шарка, която преди 7 г. беше масова в България и имахме доста неприятни случаи. По принцип за морбили има ваксина, която е доста ефективна. „Родители, вижте имунизационните си календари, дали е правена тази ваксина, която се казва Приорикс”, призова педиатърът. Обичайно тя се прави на 13 месеца на детето и после в 6 клас.
„Приемайте имуностимулиращи препарати, никога не се самолекувайте и ползвайте услугите на вашия лекуващ лекар”, заключи Янакиев.
Анета Кутелова
Сиси
фелдшера
Карабина-рязана
Ддддд
ввв
Живот ЕООД
Огнян
Галя
френд