От х:

Днес в x:

ГЕРБ и БСП: Няма да управляваме заедно. Преглед на печата

Перспективите за съставяне на управленска коалиция след предсрочните парламентарни избори са сред водещите теми на вестниците в сряда.

"Коалиция между ГЕРБ и БСП не е възможна. Така премиерът в оставка Бойко Борисов отговори на подозренията, че следващите избори могат да създадат нов модел на управлението. Премиерът обаче не каза какво ще прави партията, ако членовете й отговорят, че с БСП могат да са партньори на вътрешния референдум, който се провежда в момента. Премиерът Бойко Борисов изрази съмнение, че БСП стои встрани от сформирането на служебен кабинет. На срещата между правителството и бизнеса Борисов заяви, че новоизбраният президент Румен Радев няма как да сформира сам служебен кабинет:.. Борисов допълни, че управлението в коалиция е много трудно. По-добре е следващият кабинет да управлява дори с малцинство, отколкото в размита коалиция, каза още премиерът в оставка..." - в. "Стандарт".

"По-добре да има правителства на малцинства, отколкото широка размита коалиция, каза премиерът в оставка Бойко Борисов в изказването си на в 11-та годишна среща на бизнеса с правителството на "Капитал". Който спечели изборите, да си носи отговорността, каза той. Опитът му от сегашната коалиция е показал, че големият брой компромиси се трупат на голямата партия. "Омръзна ми да слушам лъжи и измами. Не виждам смисъл", каза още Борисов. Той отрече възможността ГЕРБ да направи коалиция с БСП. "Ще махнем плоския данък и ще отидем на прогресивен - абсурд", каза премиерът в оставка. Сега след няколко дни ще имаме еднолична власт, каза Борисов за встъпването в длъжност на президента Румен Радев и назначаването на служебен кабинет от него. Борисов изрази притеснение от това, че лидерът на БСП Корнелия Нинова твърди, че не участва в съставянето на служебното правителство. "Как БСП ще откаже да участва да му помогне? Не вярвам на такива неща", добави Борисов. "Никой от вас няма да отиде да си вземе един военен, пожарникар или лекар и да го постави начело на фирмата без борд, без нищо", каза Борисов на бизнеса в залата. Той добави, че не е оптимист и не вярва да дойдат нови политици. "Ще дойдат нови. Нали дойде Бареков нов. Ще дойдат същите, няма да са различни", прогнозира Борисов..." - в. "Дневник".

"БСП няма да участва под никаква форма в коалиция с ГЕРБ. Това категорично мнение изрази пред БНТ народният представител от БСП "Лява България" Димитър Горов. Той е категоричен, че двете партии имат много сериозни принципни различия. По думите на Горов категоричната опозиционност на социалистите е една от причините за краха на ГЕРБ на президентските избори. Десните залагали повече на сделки помежду си и на договорки в името на властта. В БСП политиките не се случвали на този принцип. Димитър Горов посочи, че в левицата очакват подкрепа по принципните им позиции от други политически сили. По мнението му подобна подкрепа може да бъде получена от лявото политическо пространство." - в. "Сега".

"ГЕРБ и БСП не се плашат от управление в малцинство. Лидерите на двете партии Бойко Борисов и Корнелия Нинова днес категорично се обявиха против безпринципните коалиции. "Много по-добре е да има правителства на малцинствата, отколкото размити коалиции", заяви премиерът Бойко Борисов по време на бизнес форум в София. Той обяви, че нормалната практика е всеки, който спечели изборите, да си носи отговорността, защото при споделена власт негативите отиват при най-голямата партия в управлението. Поне това показал опитът с Реформаторския блок. "Големите коалиции са компромиси", обясни Борисов. Той за пореден път обяви, че по никакъв начин няма да състави правителство с БСП. "Нека хората да минат през националисти и популисти. Аз ще стоя в готовност да се намеся с ГЕРБ, ако народът пожелае", коментира министър-председателят в оставка. Той призна, че ако формацията му изпадне в ситуация да не е на власт, ще бъде "притеснен". На Изпълнително бюро на БСП Корнелия Нинова обявила, че партията би могла да се коалира само с партньори, които застанат зад програмата на левицата. Междувременно стана ясно, че ръководството на червените се отказва да маха плоския данък. Социалистите решиха да го запазят за доходи до 10 хил. лв. месечно, а над тази граница предвиждат въвеждане на 20% данък върху дохода на физическите лица. Завишената скала засягала около 7 хил. души в цяла България..." - в. "Труд".

Всекидневниците цитират и речта на президента Росен Плевнелиев пред срещата на бизнеса и правителството.

"Дадох всичко от себе си в подкрепа на обединена и силна Европа, която да мине през кризите и да стане по-силна от тях. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на срещата на бизнеса с правителството. Според него модернизацията на България трябва да бъде кауза на всички правителства занапред и да не се поставя под въпрос. "България трябва да продължи да бъде проевропейска сила на Балканите и отговорен член на ЕС и НАТО", каза още Плевнелиев. Той коментира, че мандатът му е протекъл във време на големи геополитически промени и изцяло променена среда за сигурност. "Свидетели сме на нови геополитически реалности, противопоставяне на глобално и регионални сили невиждано от Втората Световна война насам, войни-хибридни и конвенционални белязаха този мандат. Въпреки бурите, България беше остров на стабилност, незаобиколим фактор в региона", смята Плевнелиев. "За тези 5 години търговията на България с Китай Виетнам и Турция се удвои. В този мандат иновации, дуално образование, либерализация, енергийна ефективност, бяха зададени като национални приоритети", каза Росен Плевнелиев. Президентът заяви, че въпреки напредъка съдебната реформа не е завършена. "Темата за справедливостта в държавата е поставена от народа като най-важната. Темата за работата на съда, прокуратурата, е под светлината на общественото внимание и прожекторите на гражданите. Необходим е прогрес и всички оставаме посветени да работим за него", посочи Плевнелиев. "САЩ са гарант за сигурността на ЕС, само така ЕС просперира. Оттеглянето на безусловния американски ангажимент ще дестабилизира допълнително съюза. Идва времето за промяна в ЕС. ЕС досега беше мека сила, това ще се промени. Голямата заплаха за България е да пропусне моментът на новата вълна на интеграция, която предстои", каза Плевнелиев." - в. "24 часа".

"Голямата заплаха за България е да пропусне момента на нова вълна на интеграция, която неминуемо предстои. Голямата заплаха е в България да дойдат политици, които да вдигнат едни лозунги за българските производители, за "Произведено в България", срещу лошите енергоразпределителни дружества (ЕРП) и лошите чужди хранителни вериги. Това заяви президентът Росен Плевнелиев при откриването на 11-ата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". От думите му се разбра, че голямата заплаха за България е "с очаквания възход на популисти и националисти страната ни да се самоизолира, да се самомаргинализира под мотото "Вижте колко е несигурно в Европейския съюз (ЕС)! Ние ли ще го оправим? Дайте да не се караме с Путин, с Тръмп, с Меркел; да си живуркаме в ъгъла на историята и на Балканите и да си гледаме националното, българското". "Който постави под въпрос европейската перспектива, намали скоростта и степента на интеграция на България с ЕС и демократичния свят; който е пасивен, когато Европа се променя, ще предаде националния интерес", категоричен бе Плевнелиев. Според него "България трябва да се позиционира като регионална сила, като фактор, като добър приятел на всички, да работи за свързаност, да работи за бъдеще" и резултатите от това със сигурност ще дойдат..." - в. "Дневник".

Разделенията в лявото и дясното политическо пространство също са сред актуалните теми.

"АБВ няма да се коалира с БСП преди изборите. С ГЕРБ няма да има и преди, и след изборите. Това заяви новият лидер на АБВ Константин Проданов. Запитан дали обаче АБВ ще се коалира с БСП след вота, той каза: Дайте ни възможност първо да се докажем. Лошият вкус в устата още горчи, допълни Проданов. АБВ загуби много време и енергия да се занимава с БСП, това беше грешка, аз нямам връзка с БСП и няма да продължа в този тон, зарече се наследникът на Георги Първанов. При най-коментирания от анализатори за момента вариант за следващото управление - голяма коалиция на БСП и ГЕРБ, ролята на АБВ в опозиция ще е по-стойностна, смята Проданов. Няма да бъде отричано всичко постигнато от АБВ досега, но целта ни е да успеем да върнем обратно наши симпатизанти, които отритнахме с решението за участие в управление с ГЕРБ, обясни лидерът." - в. "24 часа".

"СДС: След като Радан регистрира РБ, ние да запазим ли Демократи за Сериозно Бъдеще? На предсрочните избори наистина ще се явяват две коалиции, които се съкращават като РБ. Както "24 часа" съобщи вчера, лидерът на ДСБ Радан Кънев е запазил за 6 месеца в Софийския градски съд словесната марка "Републикански блок". Така на бюлетината ще има две опасно близки наименования. Едното ще е КП (коалиция от партии) "Реформаторски блок", а другото - КП "Републикански блок". "Не е почтен ход. Това демонстрира страх от Реформаторския блок. СДС винаги е бил почтен. На нас никога не ни е минавало през ум да регистрираме Демократи за сериозно бъдеще (ДСБ). Това е страхотен автогол, който не отива на сериозен политик", заяви пред "24 часа" зам.-председателят на СДС Костадин Марков. Лидерът Божидар Лукарски не пожела да коментира скандала, понеже не иска да минира предварително преговорите с ДСБ. Да се преговаря и с партията на Радан Кънев, реши Националният съвет на СДС. 91,89% от членовете му искат "Раковски" 134 да се яви на парламентарните избори във формат "Реформаторски блок". Останалите 8,11% предпочитат партньори извън досегашната коалиция. Партиите в блока да се откажат от името РБ. Това са настоявали пред СДС депутати от Гражданския съвет на блока, които са близки до Радан Кънев, научи "24 часа". Очевидно след като реформаторите категорично отказали да се прекръстят, лидерът на ДСБ регистрирал свой РБ." - в. "24 часа".

Всекидневниците информират и за реакция на МВР във връзка със заплахата от блокада на границата с Гърция.

"Българското Министерство на вътрешните работи е в постоянен контакт с гръцките власти. Това съобщават от МВР във връзка с получената информация за изразени от гръцките фермери намерения за блокади по гръцката граница. Още в понеделник вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова е изпратила официално писмо до своя гръцки колега - министърът по обществен ред и защита на гражданите Николаос Тоскас. В него тя се позовава на съвместното заседание на правителствата през август м. г. и изразява надежда, че гръцките власти ще предприемат всички необходими предварителни действия, за да се избегне възможна ескалация на напрежение по общата ни граница. БГНЕС припомня, че фермерите в Гърция обявиха, че започват протестни действия на 23 януари. Това означава, че се очакват блокади на пътища, включително на пропускателните пунктове на българската граница. Още през декември над 180 земеделски производители се събраха в град Лариса и решиха през януари да организират национални блокади..." - в. "Сега".

"Във връзка с получена информация за изразени от гръцките фермери намерения за блокади по гръцката граница, Министерството на вътрешните работи е в постоянен контакт с гръцките власти, съобщиха от ведомството... "До момента сигналите, които имаме, показват, че гръцките фермери се готвят да блокират Гърция изцяло и да използват чуждите превозвачи, за да може да се чуе техният глас по-силно в границите на Европа. За утре се очертава в град Лариса да има насрочено заседание на синдиката, който да реши по какъв начин и на кои места да се започнат действията", каза по БНР Веселин Данков от Съюза на българските транспортни работници. "Ние обявяваме, че ако дори една граница между България и Гърция бъде засегната от действията на гръцките фермери, автоматично всички граници между България и Гърция ще бъдат блокирани, защото на границата гръцките фермери не притесняват никого освен чуждите граждани, които пътуват в този момент в посока от и за Гърция", посочи той..." - в. "Труд".

В. "Стандарт" помества публикация за номинирането на Българската православна църква за Нобелова награда за мир: "Църквата ни с втора номинация за Нобел Пловдивският митрополит Кирил готов да легне пред влака, за да спаси евреите, свещениците ни доказват, че расизмът е чужд на православния дух. Още в началото на миналата година стана ясно, че потомци на българските евреи са решили Българската православна църква да бъде номинирана за нобелова награда за мир. През февруари 2016 г. Моше Алони, който е адвокат от Тел Авив, заяви, че в началото еврейската общност у нас е пожелала да даде наградата на българския народ. Но България не успява да спаси от лагерите на смъртта 11 000 евреи от тогавашните й територии, които са сега в границите на Македония и Гърция. Тогавашната власт събира в Пловдив евреите, които ще трябва да заминат за Аушвиц. Но Пловдивският митрополит Кирил, който по-късно става патриарх, заявява, че нито един евреин не може да напусне страната. Ако това стане, той ще легне пред влака и няма да допусне те да отидат на смърт. "Моето мнение е, че този, който трябва да получи наградата, е Българската православна църква, защото тя, в сравнение с други църкви доказа, че е смела и доблестна. И се заяви в защита на българското еврейство, гонено от изверги и фашисти", коментира тогава пред БНТ Моше Алони. По думите му, дори БПЦ да не получи наградата, за него и съмишлениците му това няма значение, защото така или иначе светът ще разбере за БПЦ и България, както и за делото на българските архиереи. Към днешна дата Българската църква вече е номинирана, а наградите ще бъдат раздавани през септември тази година. През декември 1940 г., дни след разширяването на Тристранния пакт с Унгария, Румъния и Словакия и в период на усилено подготвяне на България да с включи в него, Народното събрание приема Закон за защита на нацията, който поставя началото на държавно организиран тормоз и преследване на евреите у нас. Още при внасянето на законопроекта видни интелектуалци и общественици, сред които Тодор Влайков, Елин Пелин, Григор Чешмеджиев, Стоян Чилингиров, Елисавета Багряна, Людмил Стоянов и Константин Константинов, подписват протестно писмо срещу закона. В парламента законопроектът е остро критикуван от Петко Стайнов. Стотици хиляди български поданици се подписват в защита на евреите, като неграмотните са слагали своя пръстов отпечатък. Тази подписка Цар Борис Трети очаква, за да отмени решението за депортация на евреите. Законът за защита на нацията е последван от Закон за еднократния данък върху имуществата на лицата от еврейски произход (юли 1941) и Закон за възлагане на Министерския съвет да вземе всички мерки за уреждане на еврейския въпрос и свързаните с него въпроси (юли 1942). Антиеврейските закони и подзаконови актове до голяма степен следват по-ранни подобни норми от Румъния, Унгария и Франция. Антиеврейското законодателство налага тежки регулации върху собствеността на евреите, като голяма част от нея е на практика национализирана срещу държавни облигации. Недвижима и движима собственост на евреи масово е разпродавана, като средствата се внасят в техни сметки в БНБ, в които към март 1943 г. са натрупани 307 милиона лева. Първоначално титулярите на тези сметки могат да теглят пари от тях с разрешение на държавните органи, но впоследствие това им е забранено, а по-късно самата администрация започва да използва тези пари без знанието на собствениците. Наложеният през 1941 година еднократен данък върху имуществото на евреите е в размер на 20% (25% за имущества над 3 милиона лева) и достига общ размер от 1,4 милиарда лева (около 20% от сумата на преките данъци по това време). Данъкът и кратките срокове за неговото изплащане на практика довеждат до ликвидацията на множество предприятия, собственост на евреи. Прилагането на антиеврейските мерки е възложено на създадено през август 1942 година Комисарство по еврейските въпроси към Министерския съвет, оглавено от Александър Белев. До края на годината то изселва от София над 1500 души, конфискувайки и раздавайки жилищата им по свое усмотрение. На 4 март 1943 г. започва депортиране на евреите от Беломорието. 4058 души са транспортирани до Лом и оттам са качени на 4 корабчета и са изпратени до Виена. Оцеляват само 100 от тях. Български полицейски части (под немско командване) в Битоля и Скопие събират евреите от Вардарска Македония и от 10 март започва депортирането на 7144 души с вагони до дунавските пристанища Лом и Видин. Оттам те са отведени в Треблинка. Оцеляват само около 200 от тях. На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена. Българската православна църква се оказва единствената верска институция, намираща се териториално под контрола на Хитлер, която открито заявява своята позиция. Тази нейна откритост, съвместена с активни обсъждания на заседания на Светия Синод, проповеди и конкретни преписки и действия, стимулират българската общественост и въпреки свалянето междувременно на Димитър Пешев от поста му в Народното събрание, се формира силен обществен натиск срещу депортацията на евреите. И именно в рамките на диоцеза на Българската православна църква, те биват спасени от посегателствата на антисемитизма. Защото на православния дух е чужд всеки етнофилетизъм и расизъм, но му е свойствено да защитава правото на живот и свобода. Проникнат от този дух, целият български народ застава зад своя духовен водител - Българската православна църква.
Българският цар Борис пък хвърля "прах в очите" на германците. В разговорите си с пълномощния посланик на Райха в България Адолф-Хайнц Бекерле царят дълго време го убеждава, че се работи по окончателното "разрешаване на еврейския въпрос", дори след подписа му за отказ от депортация."

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини