Над 1400 празнуват Антоновден в община Хасково, повече от 2 хиляди са имениците на Атанасовден
659 черпят за имен ден само в Хасково на Антоновден, в селата от общината празнуват 751 души.
Атанасовден в град Хасково ще отбележат 995 души а в общината 1171.
В броя на празнуващите са включени и производните на Антон, Антония, Тони, Антонина, както и на Атанас и Атанаска, Наско, Наска.
На 17 и 18 януари се честват два от най-големите традиционни зимни празници – Антоновден и Атанасовден.
Българските народни вярвания приемат Свети Антоний и Свети Атанасий за тясно свързани, защото се счита че те са двама братя-ковачи.
Първият празник – Антоновден, е съпроводен с обреди и ритуали за предпазване от болести. На 17 януари православната църква чества свети Антоний Велики, а светецът е познат като покровител на всички болести и най-вече на чумата.
В митологичните представи пък свети Атанасий е небесният ковач-слънце, който с голи ръце бърка в пламтящата пещ и вади нажеженото желязо.
„Иди си, зимо! Идвай, лято!" се провиква светецът, облечен в копринена риза и възседнал своя снежно бял кон, насред планината. Той е нарочен за един от светците, които си поделят земята и небето и е обявен за властелин на снеговете и ледовете. В народните вярвания битува схващането, че след този ден зимата започва да отстъпва, затова в някои краища на България, празникът е известен под името „Среди зима".
Haskovo.net
Българин
Зор-зор