От х:

Днес в x:

Работим за държавата до 16-ти май

През настоящата 2017 г. ще работим повече дни, за да си платим данъците към държавата. 

Датата е символична и показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде незабавно изземвано - нарича се Ден на свобода от правителството, а по-света е известна като Tax Freedom Day.

В България изследването се прави от Института за пазарна икономика.

Денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си е 16-ти май. Това е с цели десет дни повече, отколкото през изминалата 2016 година. Преди 4 години последният ден, в който българите работехме за държавата беше 20 април. 

През 2017 г. българите ще изработват средно по 261 млн. лв. за един календарен ден.

В същото време консолидираните приходи в бюджета са официално заложени в рамките на 35 440 млн. лева. Това означава, че през текущата година ще са необходими почти 136 дни, за да се попълни хазната и да се подсигурят публичните харчове.

Има два интересни нюанса спрямо тези 136 дни, които не бива да се забравят, пишат още от Института за пазарна икономика.

- За цели 10 дни през 2017 г. европейските данъкоплатци ще отменят българските, което отразява предвидените над 2,6 млрд. лв. помощи от ЕС.

- Към дните може да добавим 5 дни за отработване, които отразяват заложения дефицит от 1,3 млрд. лв. по консолидираната фискална програма;

Тези детайли са важни, но все пак ние се спираме именно на въпросните 136 дни и съответно датата 16 май, тъй като тя с най-голяма точност отчита преразпределението през приходната част на бюджета.

Най-много дни през 2017 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС - 34 дни. За приходите от акцизи ще са ни нужни малко над 19 дни. За осигуровките ще ни е нужен пълен месец - 22 дни за социално осигуряване и 9 дни за здравно.

Приходите от подоходните данъци ще попълним за 12 дни, а тези от корпоративни данъци - за близо 8 дни. Други 8 дни ще работим, само за да платим държавните и общински такси.

През последните години се наблюдава устойчива тенденция датата да идва все по-късно, което означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства.

След 2009 г. на практика липсват каквито и да е добри новини по отношение на данъчното облагане - в смисъл, на намаление на данъци. Напротив, данъчната тежест постепенно нараства - както по отношение на националния бюджет, така и на общинско ниво и в осигурителното дело. Единият от примерите тази година е увеличението на осигурителната вноска за пенсии, която бърка в джоба на работещите българи.

Сметката разпределя тежестта върху абсолютно всички български граждани (включително деца, пенсионери и т.н.), но именно работещите понасят в най-голяма степен тежестта на хазната. За работещите българи данъчната тежест е близо 50%, тоест за тях денят на свобода от правителството идва чак в първите дни на юли

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини